امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با کرزی: مرزها و گذرگاه‌های مرزی با افغانستان را باز نگه می‌داریم

امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با کرزی: مرزها و گذرگاه‌های مرزی با افغانستان را باز نگه می‌داریم
سه شنبه 16 شهريور 1400 - 20:54

وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با کرزی با اعلام این‌که ایران مرزها و گذرگاه‌های مرزی با افغانستان را باز نگه می‌دارد، گفت که جمهوری اسلامی خواستار افغانستانی عاری از جنگ و تروریسم است.

العالم _ ایران / سیاسی

در گفت‌وگوی تلفنی امروز (سه‌شنبه) حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با حامد کرزی رئیس جمهور اسبق افغانستان، آخرین تحولات این کشور مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت‌وگو بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر گفت‌وگو بین تمام گروه‌ها با هدف تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان که بازتاب دهنده ترکیب قومی و جمعیتی این کشور باشد تأکید کرد و افزود: افغانستان تنها از این طریق می‌تواند به صلح پایدار برسد.

امیرعبداللهیان تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران خواستار افغانستانی عاری از جنگ و تروریسم است.

وزیر خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران مرزها و گذرگاه‌های مرزی خود با افغانستان را برای تسهیل وضعیت فعلی در این کشور باز نگه می‌دارد و تجارت را ادامه خواهد داد.

* آمریکا طی ۲ دهه گذشته مسبب و مسئول نابسامانی‌های کنونی در افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: آمریکا طی ۲ دهه گذشته مسبب و مسئول نابسامانی‌های کنونی در افغانستان است. در عین حال این نظر و اراده مردم افغانستان است که باید به این وضعیت پایان داده و محقق شود.

حامد کرزی رئیس جمهور اسبق افغانستان نیز در این تماس تلفنی اظهار داشت: بزرگان افغانستان برای عبور از این وضعیت نهایت تلاش خود را انجام می‌دهند و هدف اصلی تحقق خواست و اراده مردم افغانستان است.

* کرزی: با گروه‌های مختلف از جمله طالبان در حال رایزنی هستیم

وی ضمن تقدیر از مواضع و مساعی به کار گرفته شده از سوی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که همراه با دیگر بزرگان و ریش سفیدان، با گروه‌های مختلف از جمله طالبان در حال رایزنی هستند و از جمهوری اسلامی ایران هم در خواست دارند کمافی السابق کمک‌های خود را در راستای تسهیل این امر ادامه دهد.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان نیز یکشنبه شب با امیرعبداللهیان تلفنی گفت‌وگو کرد و خواستار ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان شد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه روز دوشنبه ۱۵ شهریور ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره اوضاع افغانستان بیان کرد: ایران در کنار مردم افغانستان ایستاده و می‌ایستد. ایران قرن‌هاست که دوستی خود را با مردم افغانستان داشته و دهه‌ها هم این را نشان داده و همه سیاست اصولی ایران در خصوص افغانستان را می‌دانند. تمامی تلاش خود را به کار خواهیم گرفت که به صلح و ثبات افغانستان کمک کنیم.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها