گروه متحد امارات در یمن خواستار مشارکت در روند سیاسی شد

گروه متحد امارات در یمن خواستار مشارکت در روند سیاسی شد
دوشنبه 22 شهريور 1400 - 16:08

گروه موسوم به «المجلس الإنتقالی الجنوبی» وابسته به امارات در جنوب یمن در پاسخ به اظهارات فرستاده سازمان ملل متحد، خواستار مشارکت در تمامی مراحل روند سیاسی کشور شد.

العالم - یمن

گروه موسوم به «المجلس الإنتقالی الجنوبی»(شورای انتقالی جنوب یمن) در واکنش به اظهارات «هانس گراندبرگ» فرستاده سازمان ملل در امور یمن، بر ضرورت مشارکت این گروه در روند سیاسی یمن تأکید کرد.

این گروه در بیانیه‌ای تأکید کرد: «تحقق صلح در یمن تنها از طریق گوش فرا دادن به گروه‌های جنوبی محقق نمی‌شود بلکه باید آن‌ها را در تمامی مراحل سیاسی مشارکت داد».

در این بیانیه همچنین آمده است: «مشارکت جنوب یمن در روند سیاسی نیازمند اراده سازمان ملل برای تضمین صلح واقعی و دائمی است به گونه‌ای که تحقق این امر ممکن نیست مگر اینکه حرف و سخنان به فعل تبدیل شود».

در این بیانیه همچنین اشاره شده است که توافقنامه ریاض همچنان یک فرصت حقیقی برای روند صلح موفقیت‌آمیز تحت رهبری سازمان ملل متحد است به شرط آنکه هیأت مذاکره‌کننده مشترک به موجب این توافقنامه تشکیل شود.

در این بیانیه همچنین بر عدم پایبندی دولت هادی به تعهدات خود ذیل توافقنامه مذکور به ویژه بازگشت کابینه مشترک به عدن اشاره شده است.

روز جمعه گراندبرگ در سخنانی مقابل اعضای شورای امنیت سازمان ملل درباره وضعیت استان‌های جنوب یمن ابراز نگرانی کرد.

نوامبر ۲۰۱۹ دولت مستعفی یمن به ریاست «عبدربه منصور هادی» و شورای انتقالی جنوبی یمن توافقنامه ریاض را امضا کردند که به موجب آن کابینه جدید متشکل از اعضای دو طرف تشکیل شد اما بخش نظامی این توافقنامه همچنان با موانعی مواجه است.

به موجب این توافقنامه اعضای کابینه جدید وارد شهر عدن شدند اما پس از حملات در این شهر و اعتراضات مردمی، دوباره به ریاض بازگشتند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها