سیدحسن نصرالله: از تشکیل دولت استقبال می کنیم/ دومین نفتکش سوخت ایران به زودی وارد بندر بانیاس خواهد شد/ ارسال بنزین و گازوئیل در نوبت های سوم و چهارم/ استفاده از سوخت های ارسالی در راستای تامین برق و نیازهای اصلی مردم/ قدردانی از ایران و سوریه برای حمایت از لبنان/ غزه امید کل فلسطین شده است

سیدحسن نصرالله: از تشکیل دولت استقبال می کنیم/ دومین نفتکش سوخت ایران به زودی وارد بندر بانیاس خواهد شد/ ارسال بنزین و گازوئیل در نوبت های سوم و چهارم/ استفاده از سوخت های ارسالی در راستای تامین برق و نیازهای اصلی مردم/ قدردانی از ایران و سوریه برای حمایت از لبنان/ غزه امید کل فلسطین شده است
دوشنبه 22 شهريور 1400 - 22:00

سید حسن نصرالله؛ دبیرکل حزب الله لبنان درباره ارسال سوخت به لبنان گفت: مقدمات اداری اعزام سومین نفتکش به لبنان که حاوی بنزین است، مهیا شده است، بنزین در نفتکش سوم بارگیری شده و توافق کردیم که چهارمین نفتکش حاوی گازوئیل آماده شود

العالم – لبنان

سید حسن نصرالله؛ دبیر کل حزب الله لبنان امشب پس از تشکیل کابینه لبنان، درباره تحولات این کشور و منطقه، سخنرانی کرد.

استقبال از تشکیل دولت جدید لبنان

سیدحسن نصرالله؛ دبیرکل حزب الله لبنان در آغاز سخنرانی تلویزیونی خود به تشکیل دولت جدید لبنان اشاره کرد و گفت: از تشکیل دولت استقبال و از تمام اشخاصی که در این موفقیت سهیم بودند تشکر می کنیم.

وی همچنین از فعالیت های دولت سابق لبنان تشکر کرد و اظهار داشت که از حسان دیاب نخست وزیر سابق به خاطر صبر ، وطن پرستی و مسئولیت پذیری اش و از وزرا به خاطر فعالیتشان تشکر می کنیم، اولویت دولت فعلی باید نجات کشور از فروپاشی، اصلاح و معیشت مردم باشد.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به فرآیند سیاسی در این کشور گفت: از روز نخست، صادقانه به تشکیل این کابینه دعوت کردیم؛ خواستار برگزاری انتخابات پارلمان در موعد مقرر هستیم و طبیعتا از اولویتها و وظایف دولت کنونی است، امیدواریم به هر چه سریعتر به این کابینه رأی اعتماد داده شود، چرا که وقت تنگ است

ارسال سوخت به لبنان؛ شکسته حلقه تنگ استکبار

سیدحسن نصرالله با اشاره به ارسال نفتکش ها از ایران گفت: سخن اساسی امروز ما درباره وعده مان درباره نفتکش ایرانی است، دو مقصد درباره نفتکش حاوی مشتقات نفتی داشتیم که لبنان یا سوریه بود، برای آنکه دولت لبنان را در معرض تحریم قرار ندهیم تصمیم گرفتیم که مقصد نفتکش ایرانی، ابتدا سوریه باشد و سپس محموله وارد لبنان شود.

وی افزود: رهبری سوریه حرکت نفتکش را در بندر بانیاس برای انبار کردن محموله و انتقال آن به مرز تسهیل و تانکرهایی را برای انتقال آن تامین کرد، انتقال مشتقات نفتی به بقاع روز پنجشنبه آغاز می شود و محموله در انبارهای مشخصی در بعلبک ذخیره و پس از آن در مناطق مختلف لبنان توزیع می شود.

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد که اسرائیل در تنگنا بود و معادله بازدارندگی زمینه را برای رسیدن نفتکش اول فراهم کرد و انشاءالله بقیه نفتکش‌ها نیز سالم خواهند رسید، نفتکشی که رسیده حاوی گازوئیل است و نفتکش دوم در روزهای آتی وارد بانیاس خواهد شد.

وی افزود: مقدمات اداری اعزام سومین نفتکش به لبنان که حاوی بنزین است، مهیا شده است، بنزین در نفتکش سوم بارگیری شده و توافق کردیم که چهارمین نفتکش حاوی گازوئیل آماده شود، هدف ما کمک به کاهش رنج‌های مردم است و نه رقابت با شرکت‌ها یا پمپ بنزین‌ها.

جلوگیری از رسیدن سوخت ارسالی به بازار سیاه

دبیرکل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد که به طرفهایی که نیازمند گازوئیل هستند این ماده را اهدا می کنیم مانند بیمارستانهای دولتی، سرای سالمندان، مراکز نگهداری ایتام و بیماری های خاص؛ این کمک شامل مراکز تصفیه آب دولتی، روستاهای فقیر که دارای چاه آب هستنند، پدافند غیرنظامی و صلیب سرخ لبنان است، بیشترین مقدار به بخشی اعطا می شود که برق مردم را تامین می کند.

وی افزود: طرف هایی که گازوئیل به قیمت مناسب به آنان اعطا خواهد شد، بر اساس اولویت، بیمارستانهای خصوصی، انبارهای دارو، سیلوها و مراکز مواد غذایی است، هنگام توزیع گازوئیل به صاحبان ژنراتور از آنان خواهیم خواست برق را با قیمت مناسب در اختیار شهروندان قرار دهند و قیمت را افزایش ندهند.

دبیرکل حزب الله لبنان یادآور شد که گازوئیل را به اشخاص تحویل نخواهند داد و تاکرد کرد که ساز و کار توزیع از طریق شرکتی خواهد بود که آمریکا آن را تحریم کرده است، مهم آن است که گازوئیل به طرفهایی برسد که نیازمند آن هستند و به بازار سیاه نرسد.

سید حسن نصرالله افزود: گازوئیل را در چند مرحله توزیع خواهیم کرد و در این زمینه بر شوراهای شهری تکیه خواهیم کرد، ما در انتظار قیمت نهایی هستیم که وزارت انرژی تا روز چهارشنبه یا پنجشنبه با لحاظ نمودن وضع مردم آن را مشخص خواهد کرد، با توجه به احتکار در کشور اکثر هزینه را ما می پردازیم، مواد را با قیمتی پایین تر از هزینه خواهیم فروخت و قیمت رسمی فروش گازوئیل را اعلام خواهیم کرد که کمتر از هزینه است.

دبیرکل حزب الله لبنان از دولت جدید درخواست کرد که ارتش ضامن رسمی رسیدن مواد یارانه ای به مردم باشد و تاکید کرد: به منظور شکستن بازار و مقابله با سودجویان، مواد را با لیره لبنانی خواهیم فروخت، نمی خواهیم کسی را به چالش بکشیم بلکه می خواهیم به مردم خدمت کنیم.

قدردانی از ایران و سوریه برای حمایت از لبنان

سیدحسن نصرالله در ادامه گفت: از ایران و رهبر آن امام خامنه ای و رئیس جمهور و اعضای دولت آن به خاطر حمایت از لبنان تشکر می کنیم همچنین از سوریه و رهبری آن به خاطر حمایتشان از لبنان تشکر می کنیم، با اردن، مصر و سوریه برای حمایت از لبنان باید ادامه یابد، دولت سوریه با سعه صدر با لبنان برخورد کرد.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد که خبر نفتکش ها را پوشش رسانه ای ندادیم به این دلیل که نمی خواهیم کسی را به چالش بکشیم و هدف ما بهره برداری سیاسی نیست بلکه می خواهیم رنجهای مردم را کاهش دهیم، هدف از کارت ارزاق کاهش رنجهای لبنانی‌هاست، از تمام خانواده های لبنانی خواستار التزام به قانون هستیم.

وی ارسال نفتکش ها را گشایشی جدید دانست و گفت: از برکتهای نفتکش‌ها آن است که دربهای جدیدی را به ویژه پس از اقدام مستقیم آمریکا گشود، قرار است سوخت برای برق برسد و جایگزین نفت عراق شود، از دولت عراق به خاطر تلاشش تشکر می کنیم.

فرار 6 اسیر فلسطینی؛ بیانگر خلاقیت قهرمانان، و همچنین مایه افتخار هر انسان شریفی است

دبیر کل حزب الله در بخش دیگر سخنرانی خود به مسئله فرارا شش اسیر فلسطینی از زندان صهیونیستی «جلبوع» پرداخت و گفت: «عملیات تونل آزاد، مفاهیم مهم و زیادی داشت. بیانگر میزان شجاعت، عزم و ابداع این قهرمانان بود... مهمترین معنای عملی این اقدام، اصرار [شهروند] فلسطینی بر آزادی است».

نصرالله با بیان اینکه مسئولیت حفظ جان دو اسیر باقی مانده از شش اسیری که از زندان گریخته بودند، بر عهده ملت فلسطین است و از اوجب واجبات به شمار می‌رود، تصریح کرد: «شانزدهمین سالگرد آزادسازی نوار غزه، پیروزی بزگری برای مقاومت و تأکید بر مفید بودن گزینه مقاومت است... آزادسازی نوار غزه باعث شد که [این منطقه] به یک پایگاه اصلی مقاومت و امیدی ملت فلسطین بدل شود».

وی در بخش پایانی سخنرانی خود به مسئله همکاری حزب الله و ارتش لبنان پرداخت و گفت که معادله طلایی «ارتش-ملت-مقاومت» تثبیت شده است و خود را در پیروزیهای سال ۲۰۰۰ و جنگ ۳۳ روزه نشان داد و همچنان خود را نشان می‌دهد.

نصرالله خطاب به آمریکاییها نیز تأکید کرد: «تمامی محاسبات شما به هم ریخت و سیاستهایتان شکست خورد. همه توطئه‌هایتا نقش بر آب شد... شکست خواهید خوود و معادله طلایی که حافظ امنیت داخلی و مرزهای لبنان است، حفظ خواهد شد».

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها