نفت ارسالی ایران، چگونه محاصره لبنان توسط آمریکا را شکست؟  

نفت ارسالی ایران، چگونه محاصره لبنان توسط آمریکا را شکست؟  
جمعه 26 شهريور 1400 - 14:54

کاروان‌ نفتی ایران برای حمایت از مردم لبنان که دستاورد موفقیت آمیزی برای مقاومت در شکستن محاصره لبنان توسط امریکا است، به مقصد رسید.

العالم نظرکده

ورود نفت ایران توسط حزب الله به لبنان، طرح امریکا برای جدایی انداختن میان حزب الله از هم پیمانانش را ناکام ساخت .

ناظران سیاسی معتقدند که دو اتفاق لبنان برای امریکا و هم پیمانانش و رژیم صهیونیستی نگران کننده بود: نخست سقوط لبنان و دولت لبنان است که این مساله می توانست به منافع راهبردی امریکا در لبنان و امنیت اسرائیل آسیب بزند و شاید به سرازیر شدن موج پناهندگان به اروپا منجر شود وشاید لبنان به سکوی گروههای تروریستی تبدیل شود که بر امریکا و منافع این کشور در جهان تاثیر خواهد گذاشت.

اتفاق دومی که آمریکا را نگران کرده است، گراییش همه مردم لبنان به سوی حزب الله است. تحلیلگران می‌گویند که از زمان سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله ,مرحله شکستن محاصره لبنان آغاز شد و از آن تاریخ، آمریکا برای طولانی کردن بازی شرایط حزب الله را زیر نظر دارد تا میان حزب الله و هم پیمانانش جدایی بیاندازد از اینرو، اهرم نفت را برای این بازی انتخاب کرد و مردم لبنان را به دلیل کمبود سوخت و توقف شریان زندگی در وضعیت دشواری قرار داد .

این تحلیلگران معتقدند با دوراندیشی حزب الله و حمایت از مردم لبنان در بحران اقتصادی و واردات نفت و سوخت از ایران ، معادلات برهم خورد و بازی کثیف آمریکا در همه زمینه ها با شکست روبرو شد.

کارشناسان معقتدند که از زمان اعلام حرکت کشتی سوخت ایران توسط نصرالله، امریکا پی برد این تصمیم قطعی برای شکستن محاصره لبنان اتخاذ شده است؛ از این رو تلاش کرد از طریق سفیر خود در لبنان از این مشکل رهایی یابد و اجازه واردات برق و گاز از سوریه به لبنان را صادر کرد؛ کشوری که خود تحت تحریم قانون ظالمانه قیصر است اما نفت ایران بازی را یکسره کرد و حق در برابر باطل پیروزی شد.

به گفته کارشناسان، حزب الله طرح بازسازی واقعی اقتصاد لبنان را ترسیم کرد و نمی خواهد دولت جدید لبنان به تنگنا بیافتد بلکه از دور در صدد کمک کردن بدان است بنابراین دولت نیز باید برای شکوفایی و بازسازی اقتصاد لبنان همکاری کند.

کارشناسان تأکید کردند که محاصره لبنان طرحی برنامه ریزی شده از سوی امریکا برای تخریب لبنان و ساقط کردن مقاومت بود تا باار دیگر امریکا به لبنان بیاید .

این کارشناسان عنوان کردند، حزب الله زمانی که نفت ایران را از خاک سوریه وارد لبنان کرد نه تنها محاصره لبنان بلکه محاصره ظالمانه ایران و لبنان و سوریه را درهم شکست و طرح جنگ اقتصادی امریکا برای تخریب لبنان و سرنگونی مقاومت را شکست داد.

آنان افزودند: حزب الله فقط محاصره لبنان را درهم نشکست بلکه تغییراتی در لبنان و رفتار عمومی به وجود اورد که تشکیل دولت لبنان علیرغم اختلافات و اجازه امریکا به لبنان برای واردات نفت و برق از اردن و مصر از طریق خاک سوریه از جمله آنهاست.

تحلیلگران افزودند: از زمان سخنرانی سید حسن نصرالله در تابستان سال 2020 که گفت می خواهید گرسنه باشیم تا تسلیم شویم ما گرسنه نخواهیم ماند و تسلیم نخواهیم شد و سلاح بر زمین نخواهیم گذاشت ،شرایطی در لبنان شکل گرفت و طرح امریکا ناکام ماند و ا زجنگ اقتصادی سرافراز بیرون امد.

کارشناسان اعلام کردند که بحران لبنان دوست را از دشمن بازشناخت و ثابت کرد برای امریکا گرسنگی و مرگ مردم لبنان به اندازه امنیت رژیم صهیونیستی اهمیت ندارد و زمانی که امنیت صهیونیستی ایجاب کند مردم لبنان را می کشد.

تحلیلگران معتقدند که ورود نفت ایران به لبنان با تصمیم حزب الله راه حل های زیادی برای بسیاری از مسائل لبنان گشود .

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها