پاریس: با هند برای ارتقای نظم بین‌المللی همکاری می‌کنیم

پاریس: با هند برای ارتقای نظم بین‌المللی همکاری می‌کنیم
يکشنبه 28 شهريور 1400 - 06:29

وزیر خارجه فرانسه می‌گوید که با نظر همتای هندی خود درباره کار روی برنامه‌ای جهت ارتقای نظم واقعی، در واکنش به معاهده سه کشور غربی در حوزه هند و اقیانوس آرام، موافق است.

العالم - اروپا

دولت فرانسه در واکنش مجدد به معاهده نظامی و امنیتی جدید بین آمریکا، انگلیس و استرالیا در حوزه هند و اقیانوس آرام، از همکاری با دولت دهلی‌نو خبر داد.

«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه شامگاه شنبه گفت با نظر «سوبرامانیام جایشانکار» همتای هندی خود درباره کار بر روی برنامه‌ای جهت ارتقای «نظم بین‌المللی چندجانبه واقعی» موافق است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وزارت خارجه فرانسه همچنین اعلام کرد که لودریان و جایشانکار در تماس تلفنی توافق کردند تا شراکت استراتژیک دوجانبه را «برمبنای رابطه سیاسی مطمئن بین دو طرف» تعمیق کنند.

لودریان پیش از این در واکنش به توافق نظامی واشنگتن با کانبرا گفته بود که آمریکا و استرالیا دروغ می‌گویند و هشدار داد که این توافق پیامدهایی را برای آینده سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)‌ به همراه خواهد داشت.

بامداد جمعه سران کشورهای آمریکا،‌ انگلیس و استرالیا توافقنامه همکاری در حوزه‌های دیپلماتیک، امنیتی و نظامی در سراسر منطقه هند و اقیانوس آرام اعلام کردند.

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در این مراسم، گفت:‌ «مشارکت دفاعی با بریتانیا و استرالیا، سرمایه‌گذاری در اتحادها و نوسازی آنها برای مقابله با تهدیدها است و به حفظ توانایی‌های نظامی کمک می‌کند».

دفتر نخست‌وزیری مالزی نیز با هشدار درباره احتمال آغاز رقابت تسلیحاتی اتمی در منطقه هند و اقیانوس آرام در پی معاهده جدید سه کشور غربی، خواستار اجتناب همه طرف‌ها از اقدامات تنش‌زا شد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها