سرلشکر باقری: سرانجام افغانستان نمونه روشن از دولت‌های وابسته است

سرلشکر باقری: سرانجام افغانستان نمونه روشن از دولت‌های وابسته است
دوشنبه 29 شهريور 1400 - 14:45

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: افغانستان نمونه روشنی از سرانجام دولت های وابسته‌ای است که بدون اتکا به مردم خود و با اعتماد به آمریکا و با پشت کردن به همکاری‌ها و رویکردهای منطقه ای و همسایگان به این روز افتاد و ارتش و حاکمیت خود را در طی ۱۰ تا ۱۱ روز از دست داد.

العالم ـ ایران ـ سیاسی

سرلشکر پاسدار محمد باقری روز دوشنبه در آیین تکریم و معارفه روسای قدیم و جدید دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی که در سالن همایش‌های این دانشگاه برگزار شد، با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: دانشگاه دفاع ملی با ادغام مجموعه‌های پژوهشی دفاع مقدس و راهبردی ستاد کل تبدیل به مجموعه‌ای ترکیبی از آموزشی، تربیتی و پژوهشی عالی نیروهای مسلح شده است و برادر وحیدی طی پنج سال مسئولیت توانست آنچه را که تحویل گرفته بود با رشد و ارتقاء کمی و کیفی به وضعیت امروز برساند و آن را تحویل پرچمدار بعدی سردار اسماعیل احمدی‌مقدم کند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: مسوولیت‌های سنگینی در این مجمع عالی راهبردی آموزشی و پژوهشی نیروهای مسلح بر عهده مسوالان آن است. مسوولیت آموزش، تربیت و تعالی مدیران و فرماندهان عالی لشکری و کشوری بر عهده این دانشگاه قرار دارد.

سرلشکر پاسدار باقری اظهار کرد: با وجود تمام تلاش‌های موثری که اتفاق افتاده همچنان راه زیادی پیش رو این دانشگاه قرار دارد که همه ارکان دانشگاه و مدیریت ریاست جدید دانشگاه باید با تمام توان این مسیر را طی کنند.

وی با تاکید بر لزوم توجه به مسائل راهبردی دهه های اخیر و وضعیت هرم قدرت در جهان اظهار کرد: در همین سه دهه اخیر در حدود سی امین سالگرد حادثه بزرگ جهان فروپاشی شوروی و دیدن سه دهه پس از آن هستیم. حادثه بزرگی که باعث شد آمریکا احساس کند می‌تواند جهانی تک قطبی را به رهبری خود رقم بزند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: آمریکا جنگ‌ها، تهاجم‌ها و تجاوزهای متعددی را به ویژه در منطقه جنوب غربی آسیا نسبت به عراق و افغانستان و با مباشرت همراهان و اذنابش در یمن، لبنان و بسیاری از مناطق ذیل منطقه جنوب غرب آسیا به انجام رساند.

سرلشکر باقری افزود: آمریکا در ابتدای این دوره ۳۰ ساله ادعای جهانی تک قطبی و نظم نوین جهانی را داشت. اما اراده الهی بر خلاف آن بود. تلاش محور مقاومت و تلاش‌های تمامی قوای جهان اسلام واقعیتی بر خلاف آن را رقم زد و امروز که گرد هم آمده‌ایم حوادث سال‌ها و به ویژه ماه‌های اخیر نشان دهنده شکست قطعی این راهبرد و افول قدرتی است که فکر می‌کرد دوران طولانی از جهان را رهبری خواهد کرد.

وی در ادامه با اشاره به تحولات اخیر افغانستان گفت: این حادثه باید پیش روی کشورهای منطقه باشد که فکر می‌کردند با اتکا به قدرت آمریکا و تشکیل حکومتی وابسته بدون اتکا به مردم خودشان و بدون توجه به رویکردهای درون منطقه می‌توانند شاهد ثبات، آرامش و اقتدار قدرتشان باشند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: افغانستان نمونه روشنی از سرانجام دولت وابسته‌ای است که بدون اتکا به مردم خود و با اعتماد به آمریکا و با پشت کردن به تمامی همکاری‌ها و رویکردهای منطقه ای و همسایگان به این روز افتاد که ارتش و حاکمیت خود را در طی ۱۰ تا ۱۱ روز از دست داد و با قوت فرار کردند. فرار خفت‌بار آمریکا و چنین پایانی نشانگر این است که دور نیست چنین سرنوشتی در بسیاری از کشورها با این سطح از وابستگی اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: اتفاقات دیگری هم وجود دارد که نشانگر این است که جهان تک قطبی شکل نگرفته و نخواهد گرفت بلکه برعکس جهانی چند قطبی را شاهد خواهیم بود.

سرلشکر باقری یادآورشد: حادثه یا اتفاق بسیار مهم پیوستن ایران به پیمان شانگهای و قدرتی که در این پیمان وجود دارد نشان دهنده وجود قطب‌های دیگری است که به موازات افول قدرت آمریکا در حال سربرآوردن و قدرت گیری مداوم در صحنه جهان،منطقه ما و آسیا هستند. با وجود کشورهایی مانند هند، چین، روسیه و سایر کشورها و پیوستن ایران به این مجموعه قطعا اتفاقات مهمی روی خواهد داد.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: یک رژیم استثنایی هم در منطقه داریم و آن هم رژیم صهیونیستی است که با غصب سرزمین فلسطین فکر می‌کرد و می‌کند که با اتکا به قدرت آمریکا می‌تواند دارای مسیر رو به رشد و قدرت گیری بیشتری باشد و دلخوش می‌کند به ایجاد ارتباط با تعدادی از کشورهای حقیر و مزدور در منطقه که آن هم باز حادثه افغانستان و سایر حوادث در محور مقاومت و شکست های پی در پی این رژیم کودک کش نشات دهنده این است که عاقبت خوشی هم در انتظار آنها نیست.

به گزارش ایرنا، وی عنوان کرد: در این ایام شاهد بودیم که مقامات این رژیم یکی پس از دیگری به آمریکا رفتند و با التماس از مقامات آمریکا خواستار اتخاذ رویکرد جدی‌تری علیه ایران و محور مقاومت شدند. اما با این پاسخ مواجه شدند که باید خودتان فکری به حال خودتان کنید.

سرلشکر باقری خاطرنشان کرد: حرف از سناریوهای سه گانه‌ای ‌می‌زنند و تهدیداتی را مطرح می‌کنند اما خود به خوبی می‌دانند که هرگونه تعرض به سرزمین یا منافع جمهوری اسلامی آنها را با پاسخ قاطع مواجه خواهد کرد و حتی در محور مقاومت در برابر گروه‌های محاصره شده ای مانند حماس و جهاد اسلامی در غزه هم تاب مقاومت ندارند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به اینکه تنها اتکای به خداوند متعال دارد و با وجود توانمندی‌های بسیار، نیازمند آینده پژوهی‌ها و کمک به ساماندهی‌های امور راهبردی کشور است. این دانشگاه مسوولیت سنگینی در طی کردن این مسیر دارد و ما از مدیریت جدید انتظار داریم که همه عزیزان و هیئت‌های علمی در موفقیت این مسیر همراهی کنند شاهد روزهای درخشان تر و عالی‌تری در این دانشگاه باشیم.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها