فشار پارلمان عراق به اربیل برای بازداشت شرکت‌کنندگان نشست سازش

فشار پارلمان عراق به اربیل برای بازداشت شرکت‌کنندگان نشست سازش
سه شنبه 6 مهر 1400 - 22:55

نماینده فراکسیون پارلمانی بدر گفت که نمایندگان پارلمان عراق قصد دارند با اعمال فشار، اربیل را مجبور کنند تا افراد حاضر در نشست صهیونیستی اخیر را به بغداد تحویل دهد.

العالم - عراق

«کریم المحمداوی» نماینده فراکسیون پارلمانی بدر عراق از اقدامات پارلمان این کشور علیه نشست اخیر اربیل خبر داد.

المحمداوی به پایگاه خبری بغداد الیوم گفت که در پارلمان عراق تحرکاتی صورت گرفته است تا تمامی افرادی که در نشست صهیونیستی اخیر در اربیل شرکت داشتند، بازداشت شوند.

وی تأکید کرد، نمایندگان پارلمان عراق با اقدام خود قصد دارند دولت کردستان را مجبور کنند تا همه افراد تحت تعقیب حاضر در این نشست را به دولت فدرال تحویل دهد.

این نماینده تصریح کرد: «بسیاری از افراد تحت تعقیب، ساکن منطقه کردستان هستند. برخی از آنان نیز در پرونده‌های تروریستی و سایر جنایات دست دارند. آخرین جرم آنان، حضور در نشست عادی‌سازی بوده است».

المحمداوی خاطر نشان کرد، دولت کردستان باید « پیش از اینکه این خائنان و مزدوران، از کشور خارج شوند، آنان را به سرعت به بغداد، تحویل دهد».

این نماینده در پایان خبر داد، نمایندگان عراقی قصد دارند میزبان مسئولان دولتی باشند تا تصمیماتی اخذ کنند که بر اساس آن، کردستان مجبور شود، این افراد تحویل دهد؛ زیرا چنین افرادی، «تهدید واقعی برای عراق و عراقیها در تمامی استانها هستند».

روز شنبه (۲۵ سپتامبر) منابع خبری اعلام کردند که «وسام الحردان»‌ رئیس گروه «صحوه العراق»‌ در نشستی که جمعه پیش در اربیل برگزار شد، از عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی حمایت کرده است و به دنبال آن سیلی از انتقادات علیه او از سوی احزاب سیاسی عراقی به راه افتاد. دولت مرکزی عراق و سپس دولت منطقه کردستان عراق از این نشست اعلام برائت و آن را محکوم کردند.

روز یکشنبه هم دادگاه کیفری الکرخ عراق بر اساس اطلاعات دریافتی از مشاوران امنیت ملی این کشور علیه وسام الحردان به دلیل ایفای نقش در دعوت به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و شرکت در نشست سازش در اربیل، قرار بازداشت صادر کرد.

همچنین قرار بازداشت مشابهی برای «مثال الالوسی» عضو سابق پارلمان عراق و «سحر کریم الطائی» از کارکنان وزارت فرهنگ در خصوص همین نشست اربیل صادر شده است.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها