رایزنی‌ برجامی «جوزپ بورل» با مقام‌های امارات

رایزنی‌ برجامی «جوزپ بورل» با مقام‌های امارات
يکشنبه 11 مهر 1400 - 11:52

دفتر «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره سفر بورل به ابوظبی اعلام کرد که او مقام‌های امارات عربی متحده را در جریان آخرین خبرها در خصوص برجام قرار داد.

العالم - اروپا - امارت - ایران

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر به امارات عربی متحده و دیدار با مقام‌های ارشد این کشور درباره مسائل مختلف از قبیل روابط دوجانبه، موضوعات منطقه‌، افغانستان و برجام رایزنی کرد.

دفتر «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره سفر بورل به امارات عربی متحده و رایزنی‌های او در این سفر بیانیه صادر کرد.

طبق این بیانیه، جوزپ بورل جمعه (هفته گذشته) و شنبه (دیروز) از امارات متحده عربی دیدن کرد. وی در ابوظبی با سیف بن زاید آل نهیان و شخبوط بن نهیان دیدار کرد.

بن زاید معاون نخست‌وزیر و وزیر کشور امارات عربی متحده است و شخبوط بن نهیان وزیر مشاور امارات در امور خارجه است.

طبق بیانیه دفتر بورل، اتحادیه اروپا امارات عربی متحده را به عنوان یک «شریک مهم» می‌داند و علاقمند است که تعامل و همکاری متقابل را در مسائل دو جانبه و همچنین منطقه‌ای و جهانی ادامه دهد.

بورل در امارات تصریح کرد: «امارات عربی متحده یک شریک مهم در خلیج (فارس) است. ما به امنیت و ثبات این منطقه و همسایگی مشترک خود علاقه مشترک داریم. اتحادیه اروپا می‌خواهد گفتگوی سیاسی منظم را در مورد چالش‌هایی که در اینجا با آن روبرو هستیم ادامه دهد. گفتگوی منظم ما درباره حقوق بشر به هر دو طرف اجازه می‌دهد تا نگرانی‌های خاصی را مطرح کنند. انتخاب امارات عربی متحده به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل برای دو سال آینده فرصت‌هایی را برای تقویت بیشتر مشارکت ما در مقابله با چالش های منطقه‌ای ارائه می‌دهد».

در بیانیه دفتر بورل آمده است که او از «سیاست سازنده‌ای که امارات عربی متحده در حال حاضر به ویژه در مورد افغانستان نشان می‌دهد استقبال کرد».

بنا بر اعلام دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، او «به عنوان هماهنگ‌کننده توافق هسته‌ای ایران (برجام) شرکای اماراتی را در جریان تلاش‌های خود قرار داد».

رایزنی جوزپ بورل در ابوظبی درباره برجام در شرایطی انجام شده که مقام‌های اماراتی طی ماه‌های گذشته بارها مواضع خصمانه‌ای علیه ایران اتخاذ کرده‌اند.

«علی راشد النعیمی» رئیس کمیته دفاع، داخلی و روابط خارجه در شورای ملی فدرال امارات طی گفت‌وگو با روزنامه صهیونیستی «گلوبز»، ایران را «جنایتکار» خواند.

این مقام اماراتی درباره بازگشت به برجام هشدار داد و جامعه بین‌الملل را به «دادن فرصت بقا و حفظ موجودیت به جمهوری اسلامی ایران» متهم کرد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها