مقتدی‌صدر:‌ تاخیر در اعلام نتیجه انتخابات عراق به ضرر مردم خواهد بود

مقتدی‌صدر:‌ تاخیر در اعلام نتیجه انتخابات عراق به ضرر مردم خواهد بود
چهارشنبه 21 مهر 1400 - 07:55

مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق که در انتخابات پارلمانی بیشترین آرا را بدست آورده است، در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که تاخیر در اعلام نتیجه انتخابات این کشور به ضرر مردم عراق خواهد بود.

العالم ـ عراق

مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق با صدور بیانیه‌ای از تمامی گروه‌های عراقی خواست تا خویشتنداری کنند.

وی خاطرنشان کرد: «مهم نیست که چه کسی در این انتخابات پیروز شده، بلکه مهم خدمت به ملت عراق و امنیت آن است».

مقتدی صدر گفت: «اختلافات سیاسی درباره صندوق‌های رای و تاخیر در اعلام نتیجه و فشار بر کمیساریای انتخابات، اولین نتیجه‌ای منفی که خواهد داشت ضرر ملت و نه ضرر گروه‌های سیاسی خواهد بود».

وی از تمامی گروه‌ها خواست تا خویشتنداری کرده و به راه‌های قانونی در خصوص اعتراضات پایبند باشند.

بسیاری از نامزدهای انتخابات پارلمانی عراق به نتیجه اعلام شده توسط کمیساریای عالی انتخابات این کشور اعتراض کرده و خواستار شفافیت در اعلام نتایج شده‌اند.

هیأت هماهنگی گروههای مقاومت عراق در واکنش به نتایج اولیه انتخابات پارلمانی این کشور، از «دستکاری در نتایج انتخابات» خبر داد.

این نهاد با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد، با توجه به رخدادهای خطرناکی مانند دستکاری در نتایج انتخابات و بروز ادله‌های محکم مبنی بر ساختگی بودن آن، شکست و ناکارآمدی کمیساریای کنونی انتخابات مشخص است.

پس از شمارش دستی صندوق آرای انتخابات پارلمانی عراق در برخی حوزه‌ها، تغییراتی در نتایج اولیه انتخابات ایجاد شده است. با این تغییرات، تعداد کرسی‌‎های ائتلاف «الفتح» (به ریاست هادی العامری) به 18 و «دولة القانون» (به ریاست نوری المالکی) به 38 افزایش یافته است.

بنا بر اعلام نتایج جدید انتخابات پارلمانی عراق، تا بدین لحظه، کرسی‌های «دولة القانون» از 34 به 39، الفتح از 14 به 19 و امتداد از 9 به 12 افزایش یافته است.

تعداد کرسی‌های جریان حکمت ملی عراق (به ریاست سید عمار الحکیم) نیز 1 کرسی به 3 کرسی رسیده است. تعداد کرسی‌های ائتلاف صدر نیز با 3 کرسی کمتر، از 73 به 70 کرسی تنزل پیدا کرده است.

به عقیده ناظران، هیچ یک از فراکسیون‌ها میزان آرایی که بر اساس آن قادر به تشکیل فراکسیون بزرگتر در پارلمان باشند، کسب نکرده‌اند و ائتلاف میان فراکسیون‌ها برای تشکیل کابینه ضروری است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها