نتانیاهو ممانعت از ارسال آب به اردن را خواستار شد

نتانیاهو ممانعت از ارسال آب به اردن را خواستار شد
چهارشنبه 21 مهر 1400 - 18:29

نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی با اشاره به بهبود روابط امان و تهران، از افزایش سهمیه آب اردن انتقاد کرد و به ازای ارسال آب به این کشور خواهان امتیاز سیاسی شد.

العالم - فلسطین اشغالی

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی از توافق آبی تل‌آویو و امان به شدت انتقاد کرد.

«کارین الحرار» وزیر انرژی تل‌آویو، روز گذشته، با سفر به اردن و دیدار با «محمد النجار» وزیر آب امان توافقی در زمینه انتقال آب بیشتر اردن امضاء کرد که به موجب آن قرار است در سال آتی، میزان آب ورودی از سرزمین‌های اشغالی به اردن به میزان ۵۰ میلیون متر مکعب افزایش یابد و در صورت امکان دو سال دیگر نیز این توافق تمدید شود.

بر اساس گزارش پایگاه خبری «خبرنی»، نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی، شامگاه سه‌شنبه، در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر از این اقدام به شدت انتقاد کرده است.

نتانیاهو گفت: «در این روزها که اردن روابط خود را با ایران تحکیم می‌کند، بنت، امروز، میزان آبی را که اسرائیل برای اردن ارسال می‌کند، دوچندان کرده است آن هم بدون گرفتن هیچگونه امتیازی سیاسی برای اسرائیل».

البته این اولین بار نیست که بنیامین نتانیاهو با ارسال آب به کشور اردن مخالفت می‌کند. منابع عبری‌زبان در دوره نخست‌وزیری او نیز گزارش داده بودند که نتانیاهو توافق ارسال آب به اردن مخالفت می‌کند.

این در حالی است که اردن با کمبود ۱۵ میلیون متر مکعبی آب مواجه است و در سال‌های گذشته تلاش زیادی برای خرید آب از رژیم اسرائیل انجام داده؛ اما هر بار با مخالفت بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر سابق این رژیم مواجه شده بود.

«ممدوح عبادی» معاون نخست‌وزیر سابق اردن در مرداد ماه گذشته در این خصوص به میدل ایست آی گفت که آمریکا تلاش دارد تغییر دولت در رژیم صهیونیستی را به فرصتی برای بهبود روابط تل آویو با امان بدل سازد؛ فرصتی که در دوره نتانیاهو وجود نداشت و از سوی دیگر فضای خوبی میان مقامات اردنی با مسئولان فعلی آمریکا وجود دارد.

این مقام سابق اردنی همچنین گفته بود: «اگر آمریکایی‌ها به اسرائیل فشار بیاورند، بی تردید تحرکی در مسائلی که متوقف شده، به وجود خواهد آمد، همچون بحث راه‌حل دو دولتی و توقف شهرک‌سازی‌ها دوباره به جریان بیفتد و همچنین اردن می‌تواند نقش به سزایی در آغاز دوباره گفت‌و‌گوی تشکیلات خودگردان فلسطین با اسرائیل بازی کند».

موضوع آب همیشه یکی از موضوعات مورد مناقشه میان اردن و رژیم اسرائیل بوده است به طوریکه در دیدار محرمانه میان «نفتالی بنت» با «عبدالله دوم» که رسانه‌های عبری آن را افشا کردند، نخست‌وزیر تل‌آویو به پادشاه اردن گفت که اسرائیل حاضر است تا به اردن آب بفروشد. چیزی که نتانیاهو با آن مخالف بود.

رسانه‌های عبری‌زبان در آن زمان نوشتند که نخست‌وزیر جدید رژیم صهیونیستی از موضوع آب برای بهبود روابط با اردن استفاده کرده است.

آب برای اردن یک موضوع حیاتی است. طبق توافق سازش «وادی عربه» در سال ۱۹۹۴ قرار بر این شد تا رژیم صهیونیستی از رود اردن آب برداشت کرده و در فصول خشکسالی آن را به سمت اردن روانه کند؛ اما در دوره نتانیاهو، اردن به دشواری توانست بخشی از نیاز آبی خود را از رود اردن برداشت کند و نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی چندین بار تهدید کرده بود که «اردن را تشنه خواهد گذاشت.» اردن در حال حاضر با مشکل شدید کم آبی مواجه است و طبق اعلام وزارت آب این کشور به ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب نیاز دارد که فقط توانسته ۴۰۰ میلیون متر مکعب آن را بدست آورد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها