پمپئو: آمریکا درحال از دست دادن نقش خود در جهان است

پمپئو: آمریکا درحال از دست دادن نقش خود در جهان است
يکشنبه 25 مهر 1400 - 05:31

مایک پمپئو وزیر سابق خارجه آمریکا اعلام کرد سیاست خارجی دولت جو بایدن نمی تواند فرق خوب و بد را تشخیص دهد و تحت رهبری او، آمریکا نقش و موقعیت خود در جهان را از دست خواهد داد.

العالم-آمریکا

وزیر خارجه سابق آمریکا مدعی شد: همکاران بین المللی و متحدان، نگران نقش آمریکا در جهان هستند. آنها ۹ ماه اول دولت بایدن را ملاحظه می کنند و معتقدند آمریکا در حال ترک صحنه جهانی است.

پمپئو به چند سیاست خارجی دولت جو بایدن از جمله خروج آشفته نیروهای آمریکایی از افغانستان و تلاش وی برای ورود دوباره به مذاکرات برجام با ایران اشاره کرد.

این سیاستمدار جمهوریخواه تندروی آمریکایی افزود: در مرکز دولت جو بایدن درک درستی از حقایق جهان و خوبی یا بدی وجود ندارد. اگر شما بدون درنظر گرفتن عواقب، بدون رسیدگی و بدون اطمینان از آماده بودن شرایط از افغانستان خارج شوید، آمریکا تضعیف خواهد شد.

وزیر خارجه جنگ طلب دولت ترامپ مدعی شد: اگر روشن نکنید که متحد شکست ناپذیر اسرائیل هستید، ایرانی ها راکت در اختیار حماس قرار خواهند داد و آنها این راکت ها را به سمت اسرائیل شلیک خواهند کرد.

پمپئو در ادامه اظهاراتش گفت: اگر ندانید انرژی آمریکا یک ابزار فوق العاده قدرتمند امنیت ملی است، و در عوض آن را تعطیل کرده و به روس ها دسترسی به بازارهای اروپایی را می دهید و از خاورمیانه خواهش می کنید تا ظرفیت تولید بیشتری ایجاد کند، شما آمریکا را در معرض خطر قرار داده اید.

وی مدعی شد که دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین آمریکا در استفاده از قدرت آمریکا به عنوان یک "نیروی خوب" جدی بود.

پمپئو در ارتباط با خروج آشفته آمریکا از افغانستان نیز گفت: بزرگ ترین اشتباه توسط فرمانده کل انجام شد. ما طالبان را نابود کردیم. آنها به قدرت واقعی آمریکا پی برده بودند.

اظهارات پمپئو علیه دولت بایدن در حالی منتشر می شود که دولت دونالد ترامپ ابتدا با گروه طالبان مذاکره و با آنها قراداد صلح امضا کرد.

همچنین دولت ترامپ، یکجانبه گرایی را پیش گرفته بود که این امر بسیاری از متحدان آمریکا از جمله اروپا را ناراضی ساخته بود.

ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود از ۲۲ سازمان و توافقنامه بین المللی یا دوجانبه خارج شد. از جمله این سازمان‌ها و توافقنامه ها می توان به سازمان یونسکو و توافق بین المللی اقلیمی پاریس درباره آب و هوا و برجام اشاره کرد و آخرین سازمانی که او از آن خارج شد، سازمان جهانی بهداشت است که وی پس از وارد کردن اتهاماتی به آن مبنی بر عملکرد نادرست در قبال کرونا، مراتب خروج آمریکا از این سازمان را اعلام کرد.

ایرنا

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها