در گفتگوی تلفنی با همتای اندونزیایی مطرح شد؛

تاکید امیرعبداللهیان بر مسئولیت طالبان در حفظ امنیت اقوام و پیروان مذاهب مختلف

تاکید امیرعبداللهیان بر مسئولیت طالبان در حفظ امنیت اقوام و پیروان مذاهب مختلف
پنج‌شنبه 29 مهر 1400 - 16:14

وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با همتای اندونزیایی مسئولیت طالبان در حفظ امنیت اقوام و پیروان مذاهب مختلف در برابر اقدامات تروریستی را یادآور شد و بر اهمیت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تأکید کرد.

العالم - ایران/ سیاسی

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (‌پنجشنبه) در تماس تلفنی با خانم «رتنو مرسودی» وزیر امور خارجه اندونزی، آخرین تحولات روابط دوجانبه و موضوعات مورد علاقه منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله افغانستان را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

* یادآوری مسئولیت طالبان در حفظ امنیت اقوام و پیروان مذاهب مختلف در برابر اقدامات تروریستی

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به شرایط جاری در افغانستان و دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران در این زمینه، اقدامات تروریستی اخیر و هدفمند داعش در این کشور را محکوم و با یادآوری مسئولیت طالبان در حفظ امنیت اقوام و پیروان مذاهب مختلف در برابر اقدامات تروریستی، اهمیت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان را مورد تأکید قرار داد.

امیرعبداللهیان توجه به پناهندگان افغانستانی در کشورهای همسایه و به ویژه جمهوری اسلامی ایران را مسئولیت جامعه جهانی خواند.

وزیر امور خارجه کشورمان طی چند روز اخیر با برخی همتایان خود درباره اوضاع افغانستان تلفنی گفت‌وگو کرده است. وی در این خصوص با وزرای خارجه قطر، عمان، دبیرکل سازمان ملل و دبیرکل سازمان همکاری اسلامی گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با یادآوری توافقات طرفین در ملاقات اخیر در نیویورک، تلاش برای توسعه و تقویت هرچه بیشتر روابط دو کشور را اعلام کرد.

* دعوت از امیرعبداللهیان برای سفر به جاکارتا

رتنو مرسودی وزیر امور خارجه اندونزی نیز در این گفت‌وگوی تلفنی بر حفظ حقوق بشر و به ویژه حقوق زنان تأکید و رسیدگی به امور پناهندگان افغانستانی را مسئولیت انسانی برشمرد که نیازمند توجه ویژه جامعه جهانی است.

وزیر امور خارجه اندونزی ضمن دعوت از همتای ایرانی برای سفر به جاکارتا، از توسعه همه‌جانبه روابط دو کشور استقبال کرد و اظهار داشت در این ارتباط توصیه‌های لازم به دستگاه‌های دولتی به عمل آمده است تا توافقات و پروژه‌های تعریف شده فیمابین با سرعت مناسب اجرایی و یا نهایی شود.

امیرعبداللهیان در این تماس تلفنی همتای خود را در جریان گفت‌وگوهای اخیر با اتحادیه اروپا درباره مذاکرات هسته‌ای قرار داد.

وزرای خارجه ایران و اندونزی در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک هم دیدار و گفت‌وگو کردند. وزیر خارجه اندونزی در دیدار با همتای ایرانی حفظ و ارتقای روابط با ایران را برای کشورش مهم خواند و از آمادگی این کشور برای گسترش روابط تجاری با جمهوری اسلامی و از جمله در زمینه صادرات روغن نخل خبر داد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها