مشاور ترامپ به دلیل اهانت به کنگره متهم شناخته شد

مشاور ترامپ به دلیل اهانت به کنگره متهم شناخته شد
شنبه 22 آبان 1400 - 04:49

«استیو بنن» مشاور ارشد «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا به دلیل اهانت به کنگره آمریکا متهم شناخته شد.

العالم-آمریکا

یک هیئت منصفه فدرال علیه استیو بنن مشاور سابق دونالد ترامپ به دلیل بی احترامی به کنگره کیفرخواست صادر کرد.

استراتژیست سابق ترامپ به امتناع از حضور برای شهادت و همچنین امتناع از ارائه اسناد در ارتباط با حوادث مربوط به ششم ژانویه متهم شده است.

وزارت دادگستری اعلام کرده است که هرکدام از این اتهامات مجازات حداقل ۳۰ روز و حداکثر یک سال حبس را به دنبال دارد.

در ماه اکتبر، مجلس نمایندگان آمریکا به گزارش کمیته ۶ ژانویه که در زمینه تحقیقات حمله به ساختمان کنگره فعالیت می کند رای مثبت داد. در این گزارش این مشاور ترامپ در بی احترامی و نافرمانی از این کمیته مجرم شناخته شده بود.

پرونده رئیس سابق دفتر ترامپ به دادگاه ارجاع داده می‌شود

تارنمای هیل نیز گزارش داد مارک میدوز رئیس سابق دفتر ترامپ نیز باوجود اخطارها، روز جمعه برای ارائه شهادت در مقابل کمیته ۶ ژانویه حاضر نشده است.

اکنون وی با خطر ارجاع پرونده خود به وزارت دادگستری آمریکا مواجه است. در صورت ارجاع پرونده میدوز به دادگستری، وی دومین مقام دولت ترامپ خواهد بود که به دلیل بی توجهی به اخطارهای کمیته ۶ ژانویه، پرونده اش به وزارت دادگستری ارجاع شده است.

دونالد ترامپ پیش از این مشاوران خود خواسته بود تا با این کمیته همکاری نکنند. وی اعلام کرده بود با استفاده از امتیازات اجرایی خود جلوی تحقیقات این کمیته را خواهد گرفت.

اما کمیته ۶ ژانویه اعلام کرده است تنها رییس جمهوری کنونی آمریکا می تواند چنین ادعایی کند و جو بایدن با استناد به شرایط خاص، با انتشار سوابق دونالد ترامپ در کاخ سفید موافقت کرده است.

به گزارش ایرنا، هم زمان با برگزاری آخرین مرحله از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در صحن کنگره با حضور «مایک پنس» معاون وقت رئیس جمهوری و «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان در تاریخ ۶ ژانویه (۱۷ دی ماه ۱۳۹۹)، گروهی از نژادپرستان پس از سخنرانی ترامپ مبنی براینکه درانتخابات تقلب صورت گرفته، به ساختمان کنگره یورش برده و برای ساعاتی آن را به تصرف خود در آوردند.

بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران این اقدام را حمله به مردمسالاری در آمریکا خوانده و حتی آن را بدترین واقعه تروریستی پس از حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ در خاک آمریکا دانستند.

ترامپ در پی این رخداد برای دومین بار و البته پس از پایان دوره ریاست جمهوری اش، به اتهام تحریک مهاجمان استیضاح و همچون بار نخست، تبرئه شد.

به نوشته روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز؛ درخواست دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا مبنی بر سری ماندن سوابق وی از کمیته تحقیق مجلس نمایندگان در باره رخداد حمله به کنگره، از سوی قاضی فدرال آمریکا رد شد.

وکلای ترامپ خواستار عدم دسترسی و مخفی نگاه داشتن اسناد، سوابق و تماس های تلفنی و اقدامات احتمالی ترامپ در رخداد حمله به کنگره شده اند.

ايرنا

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها