اسرائیل هیوم: ائتلاف ضدایرانی کشورهای عربی با اسرائیل متلاشی شده است

اسرائیل هیوم: ائتلاف ضدایرانی کشورهای عربی با اسرائیل متلاشی شده است
شنبه 6 آذر 1400 - 13:50

پس از امضای توافق عادی‌سازی روابط میان چند کشور عربی و تل‌آویو و تشکیل ائتلافی ضدایرانی با حمایت آمریکا، یک روزنامه عبری‌زبان به نقل از منابعی بلندپایه در ابوظبی خبر داد که این ائتلاف متلاشی شده است.

العالم - فلسطین اشغالی

روزنامه عبری‌زبان «اسرائیل هیوم» به تازگی در گزارشی نوشت که ائتلاف اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس علیه ایران متلاشی شده چراکه دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا با برخورد غیرمحترمانه با خاندان سلطنتی سعودی باعث شده که ریاض و ابوظبی به سوی گفت‌و‌گوی مثبت با ایران گام بردارند.

این روزنامه عبری‌زبان گزارش خود را این‌گونه آغاز می‌کند: «در ماه‌های اخیر و عملا از زمان تغییر دولت در آمریکا همزمان با ورود جو بایدن به کاخ سفید، در ریاض و ابوظبی راهبردی جدید در ارتباط با روابط خارجی با ایران و از سر گرفته شدن روابط دیپلماتیک با این کشور در پیش گرفته شده است».

اسرائیل هیوم اضافه کرد که در ابتدای کار، سعودی‌ها در بغداد چند دیدار محرمانه با برخی مقامات ایران داشتند که سفیر عربستان سعودی در بغداد در آن‌ها مشارکت داشت سپس امارات گفت‌و‌گویی‌ را با ایرانی‌ها آغاز کرد و «انور قرقاش» وزیر امور خارجه سابق و دیپلمات بلندپایه این کشور برای پیشبرد گفت‌و‌گوها با تهران تعیین شد.

در ادامه این گزارش آمده است: «قرقاش که با علی باقری معاون وزیر امور خارجه ایران و مسئول برنامه هسته‌ای تهران دیدار داشت، در پایان دیدارش با این مقام ایرانی که به ابوظبی رفته بود، اعلام کرد: هدف از این نشست تحکیم ثبات روابط و کاهش تنش با ایران است».

طبق نوشته این روزنامه عبری‌زبان، این دیپلمات عالی‌رتبه اماراتی در بخش‌هایی از اظهارا ت خود اشاره کرد که هیأتی از مقامات این کشور به تهران پایتخت ایران سفر خواهند کرد.

** عادی‌سازی روابط با دمشق

اسرائیل هیوم افزود که در امارات تنها به از سر گرفته شدن روابط با تهران اکتفا نشده است چراکه پس از گفت‌و‌گوی تلفنی «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی با «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه، امارات، «عبدالله بن زاید آل نهیان» وزیر امور خارجه خود را برای دیدار با رئیس‌جمهور سوریه به دمشق فرستاد و رسانه‌ها آن را به صورت زنده پوشش دادند.

این روزنامه در ادامه نوشت که تمام این‌ اقدامات در حالی صورت گرفت که واشنگتن اعتراض خود را به این گام ابراز و اعلام کرد که ممکن است تحریم‌هایی شدیدی-مطابق با قانون «سزار»- علیه امارات اعمال شود؛ همان قانونی که برای سازمان‌ها و نهادهای دارای ارتباط اقتصادی با سوریه مجازات در نظر گرفته است.

این روزنامه صهیونیستی می‌افزاید که در امارات ادعا شده است هدف از نزدیک شدن ابوظبی به سوریه دور کردن دمشق از تهران است. اسرائیل هیوم همچنین اضافه کرد که در ابوظبی تأکیداتی صورت گرفته است که اماراتی‌ها علاقمند به برقراری روابط خوب با کشورهای منطقه هستند به‌نحوی که در راستای سیاست تنش صفر که ابوظبی هم‌اکنون آن را در پیش گرفته است، محمد بن زاید ولی‌عهد ابوظبی پس از ده سال به آنکارا رفت و با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه دیدار کرد و چند توافق تجاری، اقتصادی و دیپلماتیک به امضای طرفین رسید.

اما هم‌اکنون چند منبع در ابوظبی و ریاض که این روزنامه عبری‌ آن‌ها را بلندپایه خوانده است، علت اصلی تغییر موضع عربستان سعودی و امارات عربی متحده در قبال تهران و در پیش گرفتن راهبرد تنش صفر را توضیح دادند.

اسرائیل هیوم با اشاره به اینکه ائتلاف منطقه‌ای علیه ایران در دوره ریاست «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا تشکیل شد و در زمان امضای توافق‌های «آبراهام» (عادی‌سازی روابط با تل‌آویو) به اوج خود رسید، افزود که این ائتلاف هم‌اکنون «متلاشی شده است و دیگر وجود ندارد».

در همین خصوص، یک مقام عالی‌رتبه در ابوظبی در گفت‌و‌گو با این روزنامه عبر‌ی‌زبان گفت که درست است هدف از تمرینات و رزمایش‌‌های نظامی مشترک اخیر مخابره یک پیام به ایران بوده است، اما او افزود ائتلافی که با تشویق‌های ترامپ و دولت او میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و تل‌آویو برای مقابله با ایران شکل گرفت، «تبخیر شده است».

** بایدن به عربستان احترام نمی‌گذارد

طبق گفته برخی منابع بلندپایه در ابوظبی و ریاض، آنچه موجب شده است که روابط دیپلماتیک کشورهای یادشده با ایران دچار تغییر و تحول شود، برنامه‌های رئیس‌جمهور آمریکا در قبال خاورمیانه و آنچه «تهدید ایران برای کشورهای منطقه» خوانده شده، است.

یک منبع عالی‌رتبه در این خصوص به اسرائیل هیوم گفت: «ما همچنان ماهیت روابط با کابینه جدید اسرائیل و افرادی که ریاست آن را برعهده دارند، بررسی می‌کنیم؛ اما به‌رغم تغییر در قدرت، اسرائیل به تمام تعهدات خود با ما پایبند بوده است».

منبع یادشده ادامه داد: «مشکل، بایدن و دولت اوست. عملا هر نوع اقدامی برای متلاشی کردن دستاوردهای ترامپ در ارتباط با عادی‌سازی روابط با اسرائیل و اختلاف‌افکنی در ائتلاف دفاعی منطقه‌ای انجام شد؛ ائتلافی که درواقع برای مواجهه با تهدید ایران، شکل گرفت».

وی افزود: «به عنوان مثال، با تعلیق فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به امارات و همچنین مخالفت واشنگتن و وتوی فروش آن دسته تجهیزات جنگی‌ای که ما به آن نیازمندیم.. ما از تلاش‌های عربستان سعودی برای پیشبرد گفت‌و‌گویی مثبت با تهران غافلگیر نشدیم به‌ویژه در شرایطی که بایدن و دولت او با خاندن سلطنتی سعودی و عربستان سعودی به طور کلی رفتار محترمانه‌ای ندارند».

** نگاه‌ها به سودان دوخته شده است

این مقام اماراتی همچنین می‌گوید که خروج وحشت‌زده آمریکا از افغانستان باعث به متحدان واشنگتن در خاورمیانه احساس امنیت نداد. در عین حال، روشی که دولت بایدن در قبال سودان در پیش گرفت و همچنین واکنش این کشور به کودتای «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیتی سودان، «تنها ترس کشورهای امضاء کننده توافق‌های آبراهام را دوچندان کرد از جمله خود سودان. ترس از اینکه در لحظه حقیقی، رئیس‌جمهور آمریکا و دولت او حمایت و پشتیبانی لازم را [از این کشورها] انجام ندادند».

این مسئول اماراتی که اشاره‌ای نیز به نام او نشده، ادامه داد: «دولت بایدن تمام اشتباه‌های ممکن را که ممکن است سودان را به بی‌ثباتی سیاسی و حتی خروج از توافق‌های آبراهام بکشاند، مرتکب می‌شود. ژنرال البرهان سعی کرد که تمام طرف‌های سیاسی در سودان را که علیه شورای نظامی توطئه کردند و با کمک برخی افراد قصد به دست گرفتن زمام امور را داشتند، اخراج کند. کسی که این اقدام را ریاست می‌کرد، نخست‌وزیر عبدالله حمدوک و برخی طرف‌های سیاسی تندرو مانند نیروهای حزب "البعث" و فعالانی سیاسی و اسلامگرا بودند».

وی در بخش پایانی اظهاراتش گفت: «به جای آنکه آمریکایی‌ها از گام‌های البرهان حمایت کنند تا دولتی لیبرال تشکیل در سودان شود، او را وادار به آزادی حمدوک کردند و به او هشدار دادند که اگر به حمدوک اجازه تشکیل دولت ندهد، واشنگتن تحریم‌های سختی علیه سودان اعمال خواهد کرد. گزینه‌ای پیش روی البرهان نبود مگر پذیرفتن دیکته‌های آمریکا. اگر سودان باری دیگر با یک کودتا مواجه شود، این بار گروه‌های جهادی دست برتر را خواهند داشت و کسی نیز غافلگیر نخواهد شد اگر آن‌هاه توافق عادی‌سازی روابط با اسرائیل را به زباله‌دان تاریخ بیندازند».

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها