رئیسی با الهام علی‌اف در ترکمنستان دیدار کرد

رئیسی با الهام علی‌اف در ترکمنستان دیدار کرد
يکشنبه 7 آذر 1400 - 18:04

ابراهیم رئیسی؛ رئیس جمهور ایران با الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان در حاشیه پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری های اقتصادی دیدار و گفتگو کردند.

العالم - ایران / سیاسی

در حاشیه پانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو اکو، سید ابراهیم رییسی رییس جمهور کشورمان با الهام علی اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان دیدار کرد.

این پنجمین دیدار دوجانبه رییس جمهور کشورمان در سفر به ترکمنستان است.

رئیسی پیش از این در عشق آباد با همتایان ترکمنستانی، پاکستانی، تاجیکستانی و ترکیه ای دیدار کرده بود.

همچنین توافق سه جانبه سوآپ گازی بین ایران، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان به امضا رسید.

امضای این توافق با حضور وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران و وزیر انرژی جمهوری آذربایجان و پس از دیدار دوجانبه رییس جمهوری اسلامی ایران و رییس جمهوری آذربایجان در حاشیه اجلاس کشورهای عضو اکو انجام شد.

لازم به ذکر است؛ پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) امروز به میزبانی ترکمنستان برگزار و این کشور ریاست دوره‌ای اکو را عهده‌دار شد.

جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و جمهوری آذربایجان، ۱۰ عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو را تشکیل می‌دهند.

منابع و ظرفیت‌های گسترده اقتصادی به ویژه در بخش‌های معدن، نفت و گاز و گردشگری کشورهای عضو سازمان اکو سرمایه ارزشمندی را دراختیار این سازمان مهم اقتصادی منطقه قرار داده است.

از طرفی جمهوری اسلامی ایران به دلیل داشتن مرز زمینی با ۵ کشور عضو اکو و دارا بودن موقعیت استراتژیک جغرافیایی برای برقراری اتصال سایر اعضا به آب‌های بین‌المللی و همچنین به دلیل استقرار دبیرخانه دائمی اکو در تهران از موقعیت محوری در این سازمان برخوردار است.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها