گزارش روزنامه الوطن سوریه از سفر وزیر صمت به دمشق؛ افق های روشن اقتصادی و صنعتی ایران و سوریه

گزارش روزنامه الوطن سوریه از سفر وزیر صمت به دمشق؛ افق های روشن اقتصادی و صنعتی ایران و سوریه
چهارشنبه 10 آذر 1400 - 10:33

روزنامه سوری الوطن با انتشار گزارشی با اشاره به سفرهیات بلندپایه ایرانی به دمشق و تشکیل کمیته مشترک تجاری دو کشور، از افق های روشن همکاری های تجاری ، اقتصادی و صنعتی ایران و سوریه خبر داده است.

العالم ـ سوریه

در گزارش این روزنامه سوری که با « ابوالهدی اللحام » رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی سوریه گفت وگو کرده، خاطرنشان شده، که اللحام بر ضرورت سرمایه گذاری بین ایران و سوریه با هدف گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی در چارچوب برنامه یکپارچه و ثمربخش مبتنی بر اصول مستحکم بین دو کشور تاکید کرد.

اللحام که ریاست اتاق بازرگانی دمشق را هم برعهده دارد، افزود: افق های گشوده شده انگیزه زیادی برای تقویت مناسبات اقتصادی و تجاری بین ایران و سوریه در زمینه های مختلف ایجاد کرده است.

وی همچنین افزایش حجم مبادلات تجاری و تعیین نقشه کاری برای رفع موانع کشتیرانی و حمل و نقل که این مبادلات را محدود می کند و تحکیم فعالیت های سرمایه گذاری بین ایران و سوریه را خواستار شده است.

وزیر صمت هم هدف از سفرش به سوریه را توسعه و تحکیم همکاری های همه جانبه اقتصادی اعلام کرده است به ویژه اینکه ظرفیت های بسیار زیادی بین دو کشور برای تحقق روند توسعه واقعی و بالابردن سطح مبادلات تجاری و تولیدات وجود دارد.

فاطمی امین در گفت وگو با الوطن اظهار داشته است: مهمترین موضوع این است که به روابط اقتصادی تنها به مثابه یک روابط دوجانبه نگاه نکنیم بلکه باید همکاری ها را به گونه ای گسترش دهیم که دیگر کشورها هم به آن بپیوندند.

وی با بیان اینکه« به دنبال ارتقای همکاری های تجاری و اقتصادی و رفع همه موانع هستیم»، تاکید کرده است که سوریه در زمینه اقتصادی با مشکلات جدی مواجه است و بنابر این باید برای ایجاد تعادل در همکاری های اقتصادی به نفع دو کشور تلاش کنیم.

وزیر صمت را در سفر به سویه که در خلال آن نشست فرصت های سرمایه گذاری ایران و سوریه برگزار شد، ۷۰ تن از نمایندگان دستگاه های دولتی در حوزه صنعتی و تجاری و همچنین حدود ۳۰ شرکت بخش خصوصی در زمینه های سرمایه گذاری و صدور خدمات فنی و مهندسی همراهی کردند.

فاطمی امین در این سفر با نخست وزیر و وزیران صنایع و اقتصاد و تجارت خارجی دیدار و از مرکز تجاری ایران و مرکز فناوری و نوآوری ایران در دمشق ، شهر صنعتی عدرا به ویژه پروژه مشترک خودروسازی ایران و کارخانه شیشه کاوه دیدن کرد.

دراین سفر کمیته های تجاری ، صنعتی ایران و سوریه برگزار شد و دو طرف چندین توافقنامه همکاری مشترک امضا کردند و همچنین دومین نمایش اختصاصی ایران در دمشق افتتاح و همایش فرصت های تجاری بین ایران و سوریه با حضور شرکت های ایرانی مشارکت کننده در نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران و طرف های سوری در محل اتاق بازرگانی دمشق برگزار شد.

الوطن با بیان اینکه « کمیته مشترک ایران و سوریه با هدف از بین بردن موانع در مسیر همکاری های تجاری و اقتصادی ایران در دمشق برگزار شده است»، نوشت که شرکت کنندگان در نشست فرصت های سرمایه گذاری خواستار تشکیل کمیته ای شدند که ضرورت دارد هر دو ماه یکبار و یا در مواقع لزوم برای رفع موانع و پیگیری درخواست ها تشکیل شود.

همچنین برگزاری 4 نمایشگاه از جمله فروش محصولات سوریه در 4 استان مختلف ایران برای کلیه فعالیت های کشاورزی، صنعتی و تجاری پیشنهاد شد.

به نوشته الوطن در این نشست بر لزوم تلاش برای حل مشکلات شرکت‌های ایرانی سرمایه‌گذار در سوریه ، تداوم ارتباط برای حل مشکل حمل‌ونقل زمینی بین دو کشور از طریق عراق، تلاش برای حل مشکل مبادله به ارزهای داخلی و بررسی امکان تبادل ارزهای داخلی و تشویق گردشگری پزشکی، زیست محیطی، مذهبی و سیاحتی تاکید شد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها