روزنامه دولتی چین: برداشتن تحریم‌ها، کلید احیای برجام است

روزنامه دولتی چین: برداشتن تحریم‌ها، کلید احیای برجام است
چهارشنبه 10 آذر 1400 - 12:26

یک روزنامه دولتی چینی با تاکید بر لزوم برداشته‌شدن تحریم‌های ایران به‌منظور احیای توافق هسته‌ای، از طرف‌های حاضر در مذاکرات وین خواست از خود صداقت و انعطاف نشان دهند تا گفت‌وگوها به نتیجه برسد.

العالم - آسیا

همزمان با ازسرگیری گفت‌وگوهای ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۴ با هدف رفع تحریم‌ها و احیای توافق هسته‌ای در قالب کمیسیون مشترک برجام، رسانه‌ها و مقام‌های چینی بر لزوم رفع تحریم‌های ایران تاکید می‌کنند.

روزنامه دولتی «چاینا دیلی» در یادداشت سردبیری امروز (چهارشنبه) خود نوشت، برداشتن تحریم‌ها کلید احیای برجام است و طرف‌های حاضر در مذاکرات وین باید از خود صداقت و انعطاف نشان دهند تا گفت‌وگوها به نتیجه برسد.

در ابتدای این یادداشت با بیان اینکه هم واشنگتن و هم تهران تمایل بیشتری برای زنده نگه‌داشتن برجام از خود نشان داده‌اند، آمده است: «پس از خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ و اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه علیه ایران، این توافق که به سختی حاصل شده بود، با تنفس مصنوعی زنده ماند».

این روزنامه ادامه پیدا کردن مذاکرات در روز دوشنبه (۲۹ نوامبر) در وین را نشانه‌ای از خوش‌بینی همه طرف‌های ذی‌نفع برای شکسته‌شدن بن‌بست دانسته و نوشت: «برای اینکه بتوان این مثبت‌اندیشی را به دلیلی برای رسیدن به جشن تبدیل کرد، دو طرف (ایران و آمریکا) باید تلاش کنند به نگرانی‌های یکدیگر توجه نمایند تا بتوانند یکدیگر را در نیمه راه ملاقات کنند».

چاینا دیلی ضمن اشاره به خواسته‌های به‌حق تیم مذاکره‌کننده جدید ایرانی از جمله برداشته‌شدن تمامی تحریم‌های آمریکا، برقراری مکانیسم راستی‌آزمایی برای رفع تحریم‌ها، و ارائه تضمین‌هایی از سوی واشنگتن مبنی بر عدم نقض مجدد توافق توسط دولت‌های آینده، تاکید کرد: «ایالات متحده به‌عنوان مسئول فروپاشی توافق اصلی، باید تمام تحریم‌ها علیه ایران و اشخاص ثالث را لغو کند تا حسن نیت خود را نشان دهد. ایران نیز به نوبه خود باید به طور جامع به تعهداتی که در توافق ۲۰۱۵ با آن موافقت کرده، عمل کند».

این رسانه دولتی پکن، لغو تحریم‌های ایران را به عنوان سنگ محکی برای صداقت دولت آمریکا در پیوستن مجدد به برجام دانسته و اضافه کرد:‌ «این امر همچنین می‌تواند به کاهش تنش‌ها بین ایالات متحده و جمهوری اسلامی کمک کند و حتی همکاری تهران را بر سر قیمت‌های جهانی نفت خام جلب کند، زیرا واشنگتن اکنون مشتاق است با کاهش قیمت نفت خام، تورم جدی خود را مهار کند».

در ادامه این یادداشت درباره کمکی که پکن به احیای برجام می‌کند نیز آمده است: «چین به عنوان یکی از طرف‌های درگیر در مذاکرات ایران، همواره متعهد به حفظ توافق جامع هسته‌ای ایران بوده و به طور فشرده با روسیه، انگلیس، فرانسه، آلمان، آمریکا و اتحادیه اروپا برای از سرگیری مذاکرات ارتباط برقرار کرده و هماهنگی انجام داده است».

چاینا دیلی نوشت:‌ «تا زمانی که طرف‌های ذی‌ربط با حسن نیت و روحیه سازنده وارد مذاکرات شوند، این امید وجود دارد که مذاکرات جاری بتواند به توافق برسد. بنابراین، در این لحظه حساس، ضروری است که طرف‌های درگیر صمیمیت و انعطاف نشان دهند تا گفت‌وگوها بتواند به نتیجه ثمربخشی برسد».

در پایان یادداشت این روزنامه دولتی چینی تصریح شده است: «از سرگیری مذاکرات وین نتیجه تلاش‌های دیپلماتیک هماهنگ است. این امر نشان‌دهنده اراده جمعی برای حفظ توافق است و با انتظارات مشترک جامعه بین‌المللی سازگار است. این فرصت را نباید با سازش‌ناپذیری یا مطالبات غیرممکن هدر داد».

نمایندگان ایران و کشورهای گروه ۱+۴ عصر دوشنبه با حضور در هتل «کوبورگ» محل مذاکرات برجامی و رفع تحریم‌ها در وین، دور جدیدی از گفت‌وگوهای کمیسیون مشترک برجام را برگزار کردند.

وزارت خارجه روسیه بعد از اتمام این دور از مذاکرات، با تاکید بر عزمی که مشارکت‌کنندگان از خود نشان داده‌اند، اعلام کرد که در گفت‌وگوهای دوشنبه بر ادامه فعالیت دو کارگروه موافقت شد.

با این حال خبرگزاری «رویترز» بامداد امروز به نقل از اظهارات دیپلمات‌های اروپایی در جمع خبرنگاران، گزارش داد مسئله سانتریفیوژهای ایران از جمله مسائلی است که در مذاکرات وین بر سر آن اختلاف وجود دارد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها