مشاور اسد: حضور آمریکا در سوریه اشغالگرانه است و در برابر آن مقاومت خواهد شد

مشاور اسد: حضور آمریکا در سوریه اشغالگرانه است و در برابر آن مقاومت خواهد شد
پنج‌شنبه 18 آذر 1400 - 16:40

مشاور ویژه رئیس جمهوری سوریه گفت که آمریکا در پی غارت منافع سوریه است و به همین دلیل از تروریسم در این کشور حمایت می‌کند.

العالم - سوریه

بثینه شعبان مشاور ویژه ریاست جمهوری سوریه تأیید کرد که آمریکا برای حمایت از تروریسم و ​​چپاول منابع متعلق مردم سوریه در این کشور حضور دارد.

وی گفت که تحریم آمریکایی موسوم به «قانون سزار»، نقض آشکار حقوق بشر توسط آمریکاست و به وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم سوریه، آسیب زیادی وارد می کند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) به نقل از شعبان گزارش داد، آمریکا برای حمایت از تروریسم در شمال سوریه حضور دارد، نه برای مبارزه با آن و سوریه جنایت آمریکا علیه مردم خود را محکوم می کند.

وی با بیان اینکه سوریه چپاول منابع خود توسط آمریکا را محکوم می کند، ادامه داد: «حضور آمریکا در خاک [سوریه] اشغالگرانه است و با تمام امکانات ممکن در برابر آن مقاومت خواهد شد... جنگ سوریه به افشای دروغ‌ها و ادعاهای غرب کمک کرد».

مشاور اسد این سؤال را مطرح کرد که اگر آمریکا مدعی حمایت از حقوق مسلمانان چین است، پس چرا علیه مردم سوریه که اکثریت آن مسلمان هستند، تروریسم اقتصادی اعمال می کند؟.

شعبان تصریح کرد: «مشکل اصلی کشورهای در حال توسعه، مداخلات خارجی در امور سیاسی و اقتصادی آن توسط کشورهای امپریالیستی است که منابع ملتها را غارت می کنند. مهمترین حقی که انسان دارد، آزادی در کشورش است».

وی در دموکراسی آمریکایی گفت:«کسی که نفت و گندم مردم سوریه را غارت می‌کند، حق ندارد از دموکراسی صحبت کند. لذا باید در مورد تاریخ آمریکا تحقیقاتی صورت گیرد؛ تاریخی که مملو از ایجاد ناآرامی، جنگ افروزی، ارتکاب جنایت و غارت منابع [سایر کشورها] است».

مشاور اسد درباره اجلاس به اصطلاح «دموکراسی» که آمریکا میزبان آن خواهد بود، تأکید کرد: «این اجلاس بیانگر شکست آمریکا در رهبری جهان است و مبنای دعوت در آن، معیارهای سیاسی است تا در امور داخلی کشورها مداخله کند. اما چین کشوری است که شایسته رهبری جهان است؛ [جهانی] که امروز چندقطبی شده است ».

شعبان با بیان اینکه سیاست چین در همه زمینه ها به سمت یک سیستم جهانی حرکت می‌کند که از طریق ابتکار «یک کمربند، یک جاده»، در پی دخالت در امور دیگران نیست؛ خاطر نشان کرد، اگر غرب در صحبتهای خود در مورد حقوق بشر صادق بود، به چین می پیوندید و مانند این کشور در پی روابط عادی و برابر بین کشورها بود.

آمریکا برای اشغال منابع نفتی سوریه در شرق و شمال شرق این کشور حضور دارد. سوریه این حضور را غیر قانونی می‌داند و تأکید می‌کند که با آن مقابله خواهد کرد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها