تأکید امیرعبداللهیان بر حل بحران سوریه از طریق سیاسی

تأکید امیرعبداللهیان بر حل بحران سوریه از طریق سیاسی
يکشنبه 26 دی 1400 - 13:28

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار پدرسون با تأکید بر حل سیاسی بحران سوریه، حضور غیرقانونی نیروهای آمریکایی در این کشور و همچنین حملات رژیم صهیونیستی را عامل ایجاد خلل در روند راه‌حل سیاسی در سوریه برشمرد.

العالم - سوریه

«گیر پدرسون» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه که به منظور گفت‌وگو و تبادل نظر در خصوص تحولات سوریه در تهران حضور دارد، پیش از ظهر امروز (یکشنبه) با حضور در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار با قدردانی از نماینده ویژه دبیرکل برای کمک به گفت‌وگوهای ملی و صلح و ثبات در سوریه، تلاش صادقانه جمهوری اسلامی ایران برای موفقیت وی در پیگیری روند برقراری صلح و ثبات در سوریه را مورد تأکید قرار داد.

وزیر امور خارجه با تأکید بر دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در خصوص راه حل سیاسی بحران سوریه، از ابتدای تحولات آن کشور، سازمان ملل متحد را بخشی از پیگیری راه حل سیاسی در سوریه خواند.

* حضور غیرقانونی نیروهای آمریکایی در سوریه و همچنین حملات رژیم صهیونیستی عامل ایجاد خلل در روند راه‌حل سیاسی در سوریه

امیرعبداللهیان حضور غیرقانونی نیروهای آمریکایی در سوریه و همچنین حملات رژیم صهیونیستی به این کشور را عامل ایجاد خلل در روند راه‌حل سیاسی در سوریه برشمرد و بر ضرورت توجه جامعه بین‌الملل و سازمان ملل متحد به این موضوعات تأکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: بدون توجه به مسئله آوارگان و تحریم‌های اعمالی علیه سوریه، نمی‌توان بحران این کشور را در مسیر درست راهبری و هدایت کرد.

لازم به ذکر است زهرا ارشادی سفیر و‌ معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل طی اظهاراتی در شورای امنیت گفته بود: شورای امنیت باید رژیم اسرائیل را وادار کند به اشغال جولان سوریه پایان دهد و تجاوزات خود به این کشور را فوراً متوقف کند.

* اوضاع باثبات سوریه/ هیچ یک از طرف‌ها از تغییر رژیم در این کشور صحبت نمی‌کنند

گیر پدرسون نماینده ویژه آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز در این دیدار اوضاع سوریه را باثبات توصیف کرد و افزود: در شرایط حاضر هیچ یک از طرف‌ها از تغییر رژیم در این کشور صحبت نمی‌کنند.
وی حفظ حاکمیت ملی، استقرار سیاسی و تمامیت ارضی سوریه را مورد تأکید قرار داد.

پدرسون دیروز نیز با «علی اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی دیدار کرد. مشاور ارشد وزیر امور خارجه در دیدار نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه بر تلاش سازمان ملل برای رفع تحریم‌ها علیه سوریه، کمک رسانی به مردم، بازگشت آوارگان و آغاز بازسازی این کشور تأکید کرد.

پدرسون نیز در این دیدار از تلاش‌های کشورمان در همکاری با سازمان ملل و همچنین در قالب روند آستانه با هدف تقویت حل و فصل سیاسی بحران سوریه و حمایت از گفت‌وگوهای ملی سوری، قدردانی کرده و بر استمرار این همکاری‌ها تأکید کرد.

پدرسون و امیرعبداللهیان مهر ماه سال جاری در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، در خصوص وضعیت سوریه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در این دیدار از تلاش‌های سازمان ملل متحد و فرستاده ویژه دبیرکل برای پایان دادن به بحران سوریه اعلام حمایت کرد و در عین حال خواستار توجه به تمامی ابعاد بحران سوریه توسط سازمان ملل متحد شد.

امیرعبداللهیان با انتقاد و محکوم کردن تحریم‌های آمریکا علیه سوریه، تصریح کرد که انتظار می‌رود سازمان ملل متحد در جهت رفع تحریم‌های ظالمانه که مردم سوریه را هدف قرار داده، نقشی فعال‌تر ایفا کند.

گفتنی است براساس توافقات صورت گرفته قرار است نشست سران روند آستانه درباره سوریه در ابتدای سال جدید میلادی در تهران برگزار شود.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها