ارتش بورکینافاسو کودتا را تایید کرد

ارتش بورکینافاسو کودتا را تایید کرد
دوشنبه 4 بهمن 1400 - 16:59

ساعاتی بعد از انتشار خبرها درباره دستگیری رئیس‌جمهور بورکینافاسو توسط نظامیان، ارتش این کشور اعلام کرد که قدرت را در اختیار گرفته است.

العالم - افریقا

ارتش بورکینافاسو در بحبوحه گمانه‌زنی‌ها درباره بروز کودتای نظامی در این کشور آفریقایی، قدرت را در اختیار گرفت.

تحولات و ناآرامی‌ها در بورکینافاسو، از روز یکشنبه (دیروز) در رسانه‌های بین‌المللی خبرساز شده است.

به گزارش اسپوتنیک، روز یکشنبه گزارش‌ها از تیراندازی‌های شدید در آواگادوگو پایتخت بورکینافاسو حکایت داشت اما وزیر دفاع این کشور وقوع کودتای نظامی را تکذیب کرد.

به رغم تکذیب خبر کودتای نظامی در بورکینافاسو، رسانه‌ها از دستگیری «راک مارک کریستین کابوره» رئیس‌جمهور بورکینافاسو توسط تعدادی از نظامیان شورشی خبر دادند.

با گذشت ساعتی بعد از انتشار خبر دستگیری رئیس‌جمهور، رسانه‌ها به نقل از ارتش بورکینافاسو خبر دادند که ارتش قدرت در این کشور را به دست گرفته است.

ارتش بورکینافاسو همچنین اعلام کرد، یک دولت موقت به منظور رتق و فتق امور کشور ایجاد خواهد شد و بورکینافاسو همچنان به تعهدات بین‌المللی خود پایند خواهد ماند.

در بحبوحه این تحولات، شرکت «ایرفرانس» روز دوشنبه دو پرواز به بورکینافاسو را لغو کرد و سفارت فرانسه در این کشور آفریقایی به شهروندان فرانسوی توصیه کرد به دلیل درگیری‌های خشونت آمیز و ناآرامی‌ها در ارتش، از خانه و محل اقامتشان خارج نشوند.

خبرگزاری فرانسه هم در خبری به نقل از منابع امنیتی گزارش داد: «راک مارک کریستین کابوره رئیس‌جمهور، رئیس پارلمان و وزرای دولت بورکینافاسو در پادگان «سانگولی لامیزانا» حضور دارند و «عملاً در دستان سربازان هستند».

مقام‌های دولت بورکینافاسو تاکنون به صورت رسمی در مورد این گزارش‌ها و گمانه‌زنی‌ها درباره کودتا و دستگیری رئیس‌جمهور اظهار نظری انجام نداده‌اند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها