سخنگوی دولت: سفر رئیس‌جمهور به روسیه پربار بود / آماده بازگشایی سفارتخانه‌ ایران و عربستان به شکل متقابل هستیم

سخنگوی دولت: سفر رئیس‌جمهور به روسیه پربار بود / آماده بازگشایی سفارتخانه‌ ایران و عربستان به شکل متقابل هستیم
سه شنبه 5 بهمن 1400 - 12:04

4 دور مذاکرات میان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و کشور عربستان به میزبانی کشور عراق صورت گرفته فعلا صرفا چند هیئت نمایندگی کشور ما در سازمان همکاری اسلامی جهت بازگشایی و نمایندگی ایران به جده اعزام شدند.

العالم - ایران

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت پیش از ظهر امروز (سه شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا (س) و روز زن، در توضیح سفر رئیس جمهور به روسیه، گفت: در امتداد سیاست توسعه متوازن روابط بین المللی با کشورهای جهان و سیاست متنوع سازی و متوازن سازی سیاست خارجی با اولویت کشورهای همسایه و کشورهای منطقه‌ای، رئیس جمهور پس از سفر به تاجیکستان و ترکمنستان و بنا به دعوت «پوتین» به این کشور سفر کرد.

وی افزود: با توجه به شرایط کرونایی موجود در کشور روسیه که بیش از ۷۰۰ نفر کشته در روز داشتند، برگزاری سفر خیلی مساعد نبود، اما طرفین به دلیل برنامه ریزی کاری و جلوگیری در تأخیر برای حصول نتایج و اهداف مشترک این گونه تدبیر کردند تا پروتکل‌ها را بر اساس حفظ احترام متقابل پیش‌بینی کنند.

سفر رئیس‌جمهور به روسیه پربار بود

سخنگوی دولت بیان کرد: الحمدالله سفر روسیه، سفر پرباری بود و جلسه رسمی در کاخ «کرملین» برگزار شد. علاوه بر آن جلسه‌ای در دوماً تشکیل شد. شرکت در جلسات مختلف با فعالان علمی در دانشگاه دولتی مسکو و فعالان اقتصادی در کشور روسیه و برنامه‌های تدارک دیده شده کم نظیر بود.

بهادری جهرمی افزود: در حوزه دستاوردها و موضوعاتی که از پیش برنامه ریزی شده بود نگاه‌ها بسیار نزدیک بود و حوزه توافقات بسیار گسترده و قابل قبول بود. محور اصلی مباحث سفر اقتصادی، سیاسی، دفاعی و نظامی بود و برخی تفاهم نامه‌ها در این سفر منعقد شد.

وی در رابطه با سیل در جنوب کشور و استان کرمان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه هشدار قبلی داده شده بود و برای به حداقل رساندن خسارت جانی و مالی پیش‌بینی وقوع سیل، در این مناطق صورت گرفته بود. در این زمینه ۶ سفر کاری صورت گرفت که یک سفر مربوط به سفر برنامه ریزی نشده و زودهنگام رئیس جمهور بلافاصله پس از روسیه و علی‌رغم شرایط جوی نامناسب بود.

منابع لازم برای جبران خسارت سیل‌زدگان در نظر گرفته شد

سخنگوی دولت اضافه کرد: منابعی برای جبران خسارات تمامی استان های درگیر سیل در نظر گرفته شد و برای استان کرمان ۷۵ میلیارد در نظر گرفته شد و از سوی استاندار اعلام شد. لازم است از نهادهای امدادی به ویژه سپاه، بسیج و ارتش به منظور تلاش های صورت گرفته دوشادوش مسئولین تشکر کنم.

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی در رابطه به وعده هایی که دولت از ابتدای آغاز به کار به مردم داده بود و اینکه کدام از این وعده ها عملی شده است، گفت: اولین وعده اولویت دادن و اهمیت دادن به تامین سلامت مردم بود و دستاوردهای آن مشخص شد. متعاقب آن اولویت دهی به مسائل اقتصادی در دستور کار است و شاهد دستاوردهای خوب اقتصادی هستیم اما برای تغییرات و مشاهده نتایج و آثار، نیازمند زمان هستیم.

شرایط دریافت وام‌های خرد بدون ضمانت

وی با اشاره به خبر وزیر اقتصاد در رابطه با ضمانت برای اخذ وام های خُرد، گفت: این خبر، خبر خوشی بود. در اولین گام بانک‌های دولتی پیشگام شدند تا شرایط اخذ وام برای وام‌های خرد زیر ۵۰ میلیون تومان را تغییر دهند. شرایط ضمانت متفاوت شد و با کسر از حقوق تا ۵۰ میلیون و کسر حقوق با چک و سفته ضمانت ۱۰۰ میلیون بدون ضامن و با شرط اعتبارسنجی پرداخت کنند. ان شاءالله در دهه فجر شاهد اتفاقات خوب و افتتاح پروژه‌هایی باشیم.

سخنگوی دولت در رابطه با هجمه فضای مجازی علیه سفر رئیس جمهور به روسیه افزود: برای ارزیابی یک سفر استقبال گرم، انجام برنامه های سفر و تحقق برنامه‌ها مورد توجه و دارای اهمیت است که هر سه مورد با موفقیت انجام شد. بخشی از دستاوردهای سفر مانند افزایش خط اعتباری تا سقف ۱۰ میلیارد دلار در زمان سفر اعلام شد که همین، دستاورد قابل توجهی است.

شرایط برای توسعه صادرات فراهم خواهد شد

بهادری جهرمی ادامه داد: در حوزه های مختلف، افزایش صادرات صیفی‌جات تا سه برابر افزایش پیدا خواهد کرد و شرایط برای توسعه صادرات فراهم خواهد شد. در حوزه کریدور و راه آهن نیز قراردادهایی منعقد شد. اصل، محتوا است اما برخی اصرار دارند نگاه محدودی به برخی کشورهای خاص داشته باشند.

وی درباره توئیت اخیر خود پیرامون اینکه خبرهای خوبی در راه است، گفت: جلسه خوبی از سوی رئیس‌جمهور با مدیران عامل کلیه بانک های دولتی و خصوصی برگزار شد و همگی مباحث خود را به صورت کلی مطرح کردند و آقای رئیس‌جمهور دستوراتی را در آن جلسه تصویب کردند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: با توجه به جایگاه نظام بانکی و لزوم حفظ این جایگاه به عنوان امانتداران اموال مردم، لزوم نظام ساختاری و محقق شدن آن برای نقش آفرینی مولد در حوزه‌های اقتصادی، کارگروهی زیر نظر وزارت اقتصاد و رئیس بانک مرکزی به منظور بازنگری در نظام بانکداری تشکیل خواهد شد. برخورد با بدحسابان به صورت ملموس و حمایت از تولیدگران از جمله این موارد است.

سلامت مردم، اولویت اول دولت است

بهادری جهرمی در رابطه با شیوع امیکرون و تصمیم به بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، گفت: این تصمیم با بررسی همه جوانب از سوی ستاد ملی کرونا مطرح شده است. همانگونه که اشاره شد و در عمل هم نمایش داده شد اولویت دولت سلامت مردم است اما باید توجه داشت که در عین حال نباید نسبت به جوانب دیگر کم توجهی شود.

وی اضافه کرد: البته در مواقع و مناطق خاص که ممکن است وضعیت شیوع کرونا متفاوت باشد به مسئولین ذی‌ربط استانی حقی تفویض شد تا بر اساس آن تصمیم گیری کنند. تصمیم ستاد کرونا با شرایط موجود بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در سطح کشور بوده است. تصمیم گیری ستاد کرونا متناسب با شرایط و بسیار متأثر از عملکرد خود مردم است. استفاده از ماسک و تزریق دوز سوم واکسن ضرورت است. امیدوار هستیم با نهضت همگانی در تزریق دوز سوم شاهد اتفاقات تلخ گذشته نباشیم.

توافق موقت در دستور کار ایران نیست

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «برخی از خبرگزاری‌ها مدعی هستند که در جریان سفر رئیس جمهور به روسیه، پیشنهاد یک توافق موقت برای احیای برجام مطرح شده است، که از طرف ایران این موضوع رد شده؛ آیا صحت این اخبار را تایید می‌کنید؟» گفت: پیش از این بارها اعلام شده توافق موقت در دستور کار ایران نیست. در سفر روسیه بر لزوم بازگشت همه طرف ها به برجام و انجام تعهدات از سوی همه طرف ها و لغو تحریم ها تاکید شده است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها