جزئیات «درخواست ملتمسانه» امارات از یمن برای توقف حملات موشکی و پهپادی

جزئیات «درخواست ملتمسانه» امارات از یمن برای توقف حملات موشکی و پهپادی
پنج‌شنبه 7 بهمن 1400 - 20:24

منابع یمنی خبر دادند که دیپلماتهای ارشد امارات با دولت یمن تماس گرفتند و «ملتمسانه» خواستار توقف عملیات نیروهای این کشور طی روزهای آتی شدند.

العالم - یمن

منابع یمنی از «التماس امارات» به دولت یمن برای توقف حملات نیروهای ارتش یمن به امارات متحده عربی خبر می‌دهند.

این منابع به پایگاه خبری «الخبر الیمنی» گفتند که دیپلماتهای ارشد امارات با دولت یمن تماس گرفتند و «ملتمسانه» خواستار توقف عملیات نیروهای یمنی طی روزهای آتی شدند.

به گفته این منابع، دیپلماتهای اماراتی به مسئولان یمنی گفتند که در ازای توقف حملات یمن، نیروهای اماراتی نیز به صورت «تدریجی» از یمن خارج خواهند شد.

منابع مذکور خبر دادند که صنعاء نیز در پاسخ به این درخواست، تأکید کرده است که فقط به یک شرط، عملیات موشکی و پهپادی خود را به امارات متوقف می‌کند و آن هم عبارت است از «خروج کلی و فوری امارات از عرصه جنگ عربستان علیه یمن».

این منابع تأکید کردند، همزمان با این درخواست امارات، رسانه‌های وابسته به این کشور و ائتلاف متجاوز سعودی با هدف انحراف افکار عمومی، از پیروزهای خیالی می‌گویند تا این «التماس مفتضحانه» را مخفی کنند.

در همین ارتباط، «حمید عبدالقادر عنتر» مشاور نخست وزیر دولت نجات ملی یمن در صنعاء، روز گذشته هشدار داد که اگر امارات از ائتلاف متجاوز علیه یمن خارج نشود، حملات بیشتری از سوی یمنی‌ها دریافت خواهد کرد.

عبدالقادر در اظهاراتی گفت: یمن حق مشروع پاسخ دادن به هرگونه تجاوزی را دارد و این بخشی از سیستم بازدارندگی استراتژیک است.

این مقام یمنی تصریح کرد: سعودی‌ها و اماراتی‌ها در حال اجرای پروژه‌های آمریکایی در منطقه هستند... اگر تجاوز به یمن متوقف شود و نیروهای متجاوز از هر وجب از خاک یمن عقب‌نشینی کنند، در این صورت بین طرف‌های سیاسی بر سر یک راه حل سیاسی جامع توافق می‌شود.

او تاکید کرد: امارات اگر از تجاوز عقب نشینی نکند، ضربه‌های بزرگتری از یمنی‌ها خواهد خورد، چشم در برابر چشم و دندان در مقابل دندان، خون یمنی‌ها ارزان نیست و خون سعودی‌ها و اماراتی‌ها گرانبهاتر از خون یمنی‌ها نیست.

این در حالی است که ارتش یمن هفته گذشته در عملیاتی موفق تحت عنوان «اعصار الیمن ۱» (طوفان یمن ۱) پالایشگاه نفت منطقه «المصفح» و فرودگاه ابوظبی را با موشک‌های بالستیک و پهپاد هدف قرار داد.

«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن روز دوشنبه هفته جاری از مرحله دوم این عملیات در عمق خاک عربستان سعودی و امارات با عنوان « اعصار الیمن ۲» خبر داد.

ارتش یمن اعلام کرد که نیروهای این کشور توانسته‌اند پایگاه هوایی «الظفره» و اهداف حساس دیگری را در ابوظبی با تعداد زیادی موشک بالستیک «ذوالفقار» هدف قرار دهند.

سریع اضافه کرد که ارتش یمن اهداف حیاتی و مهم دیگری در دبی را با پهپاد «صماد ۳» و چند پایگاه‌های نظامی در عمق خاک عربستان سعودی در منطقه «شروره» و مناطق دیگر را با پهپادهای «صماد ۱» و «قاصف 2k» در هم کوبیده است.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن همچنین خبر داد که مراکز حساس و حیاتی در «جازان» و «عسیر» در جنوب عربستان سعودی با تعداد زیادی موشک‌های بالستیک هدف گرفته شده و موشک‌ها دقیقا با اهداف برخورد داشته‌اند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها