رایزنی تلفنی پوتین و ماکرون درباره برجام و تنش در شرق اروپا

رایزنی تلفنی پوتین و ماکرون درباره برجام و تنش در شرق اروپا
جمعه 8 بهمن 1400 - 19:07

روسای جمهور روسیه و فرانسه در تماسی تلفنی، حفظ و اجرای توافق هسته‌ای با ایران و تنش‌ها در شرق اروپا را به بحث گذاشتند.

العالم - اروپا

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه روز جمعه با «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی خود به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.

به نوشته «خبرگزاری فرانسه» به نقل از یک مقام کاخ الیزه، بیانیه‌ای درباره این تماس تلفنی منتشر نشده اما ممکن است سخنگوی ریاست جمهوری متعاقباً در جمع خبرنگاران حاضر شود.

از سوی دیگر به نوشته خبرگزاری «تاس»، کاخ کرملین در بیانیه‌ای درباره این تماس تلفنی نوشت، پوتین و ماکرون به تبادل دیدگاه درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران پرداختند.

در این بیانیه آمده است: «در این تماس اشاره شد که روسیه و فرانسه مواضع نزدیکی داشته و هردو به صورت فعالانه از تداوم تلاش‌های بین‌المللی به‌منظور حفظ و اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل حمایت می‌کنند».

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در مذاکرات وین روز چهارشنبه با انتشار عکسی در توییتر از تلاش طرف‌های حاضر در گفت‌وگوهای وین برای تهیه پیش‌نویس مربوط به توافق بر سر احیای برجام خبر داد.

دیپلمات روس با انتشار عکسی که دیپلمات‌ها را پشت یک میز نشان می‌دهد، نوشت: «اقدام جمعی برای تهیه پیش‌نویس در گفت‌وگوهای وین در قالب همه اعضای فعلی برجام (بدون ایالات متحده که وضعیت آن در توافق هسته‌ای هنوز احیا نشده است)».

دور هشتم مذاکرات لغو تحریم‌های ایران ششم دی ماه شروع و تا نهم دی ماه ادامه یافت و بعد از تنفسی سه روزه به مناسبت سال نو میلادی مجددا روز دوشنبه ۱۳ دی ماه از سر گرفته شد و کماکان در وین در جریان است؛ البته ۲۴ دی ماه براساس توافق صورت گرفته، روسای هیأ‌ت‌های مذاکره کننده ایران و سه کشور اروپایی برای مشورت‌ها به پایتخت‌ها مراجعت کردند و دوشنبه ۲۷ دی ماه دوباره مذاکرات از سرگرفته شد که در فرمت‌ها و سطوح مختلف کماکان در پایتخت اتریش جریان دارد.

به گفته کاخ کرملین یکی دیگر از محورهای گفت‌وگوی تلفنی روز جمعه میان پوتین و ماکرون درباره فراهم شدن ضمانت‌های امنیتی طولانی‌مدت و قانونی غرب در حوزه شرق اروپا بود.

رئیس جمهور روسیه در این تماس تلفنی تأکید کرد که پاسخ‌های آمریکا و ناتو به پیشنهادات امنیتی روسیه، نگرانی‌های اصلی روسیه را شامل نشده‌اند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها