گفتگوی تلفنی بایدن و سلمان درباره ایران و یمن

گفتگوی تلفنی بایدن و سلمان درباره ایران و یمن
پنج‌شنبه 21 بهمن 1400 - 01:30

رئیس‌جمهور آمریکا و شاه سعودی طی تماس تلفنی بر لزوم حمایت‌های واشنگتن از ریاض در برابر عملیات‌های نیروهای یمنی و همچنین برنامه هسته‌ای ایران گفتگو کردند.

العالم - عربستان سعودی

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در واپسین ساعات شامگاه چهارشنبه به‌صورت تلفنی با «سلمان بن عبدالعزیز آل سعود» پادشاه سعودی گفتگو کرد.

کاخ سفید طی بیانیه‌ای با اعلام این خبر گفت: «بایدن در مورد تحولات منطقه‌ای و موضوعات مورد علاقه متقابل، از جمله حملات حوثی‌ها علیه اهدافی در عربستان با ملک سلمان گفتگو کرد».

در این بیانیه آمده است: «رئیس جمهور (بایدن) بر تعهد ایالات متحده برای حمایت از عربستان سعودی در دفاع از مردم و سرزمینش در برابر این حملات و حمایت کامل از تلاش‌های سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ در یمن تاکید کرد».

بر این اساس، بایدن همچنین تعهد خود را به تضمین این که ایران هرگز نمی‌تواند به سلاح اتمی دست یابد تکرار کرد و پادشاه سعودی را در جریان مذاکرات چندجانبه وین قرار داد.

کاخ سفید توضیح داد که این دو نفر در مورد مسائل مربوط به منطقه غرب آسیا و اروپا گفتگو و توافق کردند که تیم‌های آنها در هفته‌ها و ماه‌های آینده از نزدیک با یکدیگر هماهنگ باشند.

بایدن و سلمان بن عبدالعزیز همچنین بر تعهد ایالات متحده و عربستان سعودی به تضمین ثبات عرضه جهانی انرژی تاکید کردند.

در همین حال، دور هشتم مذاکرات وین از سه‌شنبه با برگزاری جلسه دوجانبه بین علی باقری مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و انریکه مورا هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها از سر گرفته شد. علی باقری روز سه‌شنبه برای شرکت در این گفت‌وگوها در رأس هیأتی وارد وین شده بود.

روز گذشته یک رسانه آمریکایی گزارش داد چین و روسیه در جریان مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین، آمریکا را برای پذیرش مطالبات ایران تحت فشار قرار داده‌اند.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها