ادعای علی‌اف علیه روسیه درباره جنگ قره‌باغ

ادعای علی‌اف علیه روسیه درباره جنگ قره‌باغ
شنبه 10 ارديبهشت 1401 - 13:27

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان مدعی شده است که روسیه در جریان درگیری‌های باکو و ایروان در سال ۲۰۲۰، از طریق قزاقستان، ترکمنستان و ایران به ارمنستان سلاح عرضه می‌کرده است.

العالم _ جمهوری آذربایجان

«الهام علی اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان با مطرح کردن ادعاهایی درباره جنگ اخیر با ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی گفت که روسیه در جریان جنگ 2020 ارمنستان و جمهوری آذربایجان، از طریق قزاقستان، ترکمنستان و ایران به ارمنستان تسلیحات عرضه می‌کرده است.

علی اف افزود، جمهوری آذربایجان نامه‌هایی به قزاقستان، ترکمنستان و ایران ارسال و از این کشورها درخواست کرده بود تا هواپیماهای روسیه را که در جریان جنگ قره باغ کوهستانی حامل تسلیحات به ارمنستان بودند، متوقف کنند.

وی در کنفرانس بین‌المللی در دانشگاه «ADA» در باکو، در ارتباط با تحولات پس از جنگ قره باغ کوهستانی با ارمنستان سخنرانی کرد و مدعی شد که ارمنستان بارها می‌خواست از طریق دستکاری سازمان پیمان امنیت جمعی، روسیه را وارد جنگ کند.

علی اف ادامه داد که تسلیحات از طریق «روستوف» و «موزدوک» به ارمنستان ارسال می‌شد و باکو از گرجستان درخواست کرده بود تا حریم هوایی و مسیر زمینی خود را به منظور جلوگیری از انتقال تسلیحات از روسیه به ارمنستان مسدود کند و گرجستان به درخواست جمهوری آذربایجان پاسخ مثبت داده بود اما سلاح‌هایی از از طریق قزاقستان، ترکمنستان و ایران به ارمنستان ارسال شده بود.

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان با تأکید بر این که جمهوری آذربایجان فعالانه صلح و همکاری در قفقاز را ترویج می‌کند، خاطرنشان کرد: پذیرش اصول پنجگانه پیشنهادی جمهوری آذربایجان برای توافقنامه صلح از سوی ارمنستان و تصمیم برای تشکیل کمیسیون مشترک تعیین مرزها از تحولات مثبت پس از جنگ 2020 بوده است.

علی اف با تاکید بر اینکه امیدوار است ارمنستان سرانجام پس از جنگ قره باغ اهمیت صلح را درک کند، افزود: در صورت امضای توافقنامه صلح و اجرای اصول پنجگانه، صلح بلندمدت و پایدار در قفقاز برقرار خواهد شد.

جنگ سال گذشته بر سر منطقه قره باغ کوهستانی نهم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹) با توافق آتش‌بس به امضای «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه پایان یافت و روسیه به عنوان میانجی در این توافق نقش‌آفرینی کرد.

جمهوری آذربایجان در این دور از درگیری‌ها مناطقی از جمله قره باغ را از اشغال ارمنستان خارج کرد. این دو کشور هنوز در خطوط مرزی درگیری‌های پراکنده دارند هرچند که دو طرف مدعی اتخاذ موضع آشتی جویانه هستند.

فارس

پربیننده ترین خبرها