نبیه بری: لیست‌های انتخاباتی وابسته به سفارت‌های خارجی، سلاح مقاومت را هدف قرار می‌دهند

نبیه بری: لیست‌های انتخاباتی وابسته به سفارت‌های خارجی، سلاح مقاومت را هدف قرار می‌دهند
سه شنبه 20 ارديبهشت 1401 - 21:26

رئیس پارلمان لبنان تأکید کرد که در انتخابات، طرفهای وابسته به آمریکا، مقاومت را هدف قرار می‌دهند و این مسئله، اوج خیانت است.

العالم - لبنان

نبیه بری رئیس پارلمان لبنان امروز سه‌شنبه درباره تحولات سیاسی و انتخابات پارلمانی در این کشور سخنرانی کرد و گفت که شرایط کنونی مستلزم این است که گفتمان سیاسی وجود داشته باشد که دیدگاهها را به هم نزدیک کند.

پایگاه خبری العهد به نقل از بری گزارش داد، در مرحله گذشته، شاهد تحریکهای مذهبی و فرقه‌ای علیه جنبشهای حزب الله و «امل» بوده‌ایم و «برخی در داخل، با اهداف انتخاباتی، به شیوه گذشته خود یعنی تحریکهای مذهبی روی آورده‌اند و این مسئله اوج خیانت است».

وی با بیان اینکه همه لیستهای انتخاباتی که وابسته به کشورهای خارجی به ویژه سفارتخانه‌ها (سفارت واشنگتن) هستند، حزب الله و امل و سلاح مقاومت را هدف قرار داده‌اند، تصریح کرد، ائتلاف این دو جنبش، فرقه‌ای یا انتخاباتی نیست، بلکه رابطه بین یک روح و جسم و ائتلاف بین فرزندان یک مقاومت است.

رئیس پارلمان لبنان با تأکید بر نابودی فساد دراین کشور، گفت: «ما از ساقط کردن سیستم فساد و هدر دادن در عمل و گفتار حمایت می‌کنیم. کسانی که در مسئله فساد سرمایه‌گذاری می‌کنند در اتاقهای تاریک انتخاباتی در راستای حمله به سیستم مقاومت تلاش می‌کنند».

بری با اشاره به اینکه انرژی جایگزین، در اولویت دستور کار نمایندگان و وزرای ما در مرحله بعد قرار خواهد داشت، خاطر نشان کرد، هر متر مکعب از گاز و نفتی که در مقابل مرزهای دریایی لبنان استخراج می‌شود، حق غصب شده فلسطین است.

وی با تأکید بر اینکه با هیچ فشار و تهدیدی، از حق خود نخواهیم گذشت، تصریح کرد: «سید حسن نصرالله نیز روز گذشته بر این مسئله تأکید کرد. جوانان لبنان برا یوطن خود، خون می‌دهند.

رئیس پارلمان لبنان در پایان خطاب به مردم این کشور گفت: 15 می روزی است که از شما دعوت می‌شود به پروژه‌ای رای دهید که قدرت لبنان را بنا کرد و ما را به قامتهایی تبدیل کرد که ملت را از ظلم و تحقیر نجات داد. از شما خواسته می‌شود که رأی دهید تا بر همه ثابت شود که شهدای مقاومت، بنیان‌گذاران واقعی وطن هستند».

قرار است انتخابات پارلمانی لبنان در تاریخ ۱۵ می ۲۰۲۲ (۲۵ اردیبهشت) برگزار شود.

«بسام المولوی» وزیر کشور لبنان در این زمینه گفت: «در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸، ۷۷ لیست ثبت‌نام کرده بودند. اما در انتخابات امسال ۱۰۳ لیست داریم. در تمام مناطق لبنان به جز جنوب این کشور شاهد افزایش لیست‌های انتخاباتی بودیم».

این در حالی است که چندی پیش اعلام شد سفیر عربستان سعودی و چند کشور دیگر حاشیه خلیج فارس در لبنان که بیروت را ترک کرده بودند، به لبنان بازمی‌گردند. عربستان سعودی یک ماه مانده به انتخابات لبنان، عمدا بازگشت سفیر خود و دیگر کشورها به لبنان را برجسته کرده تا شاید به اهداف انتخاباتی خود برسد.

ریاض چند ماه پیش به بهانه اظهارات «جورج قرداحی» وزیر اطلاع‌رسانی پیشین لبنان پیش از دستیابی به این پست در خصوص جنگ یمن، بحران جدیدی در روابط با بیروت ایجاد کرد و سفیر خود در بیروت را فراخواند و از سفیر لبنان در عربستان نیز خواست این کشور را ترک کند. امارات، کویت و بحرین نیز در اقدامی مشابه سفرای خود از بیروت را فراخوانده و تأکید کردند که این اقدام آن‌ها به نشانه همبستگی با عربستان انجام شده است.

به اعتقاد تحلیلگران، ریاض اکنون دریافته که باید در آستانه انتخابات لبنان، حضور خود در این کشور را پررنگ کند به همین دلیل سفیر خود را به بیروت بازگردانده است تا اهداف خود را در جریان انتخابات لبنان دنبال کند.

به نوشته روزنامه لبنانی «البناء»، ریاض پس از رایزنی با آمریکایی‌ها دریافته که بقایای تیم جریان «۱۴ مارس» و مجموعه‌های مدنی نمی‌توانند در برابر ائتلاف هشت مارس و متحدانش از جمله «التیار الوطنی الحر» (جریان آزاد ملی لبنان) دوام بیاورند پس تصمیم به حمایت از تیم ۱۴ مارس گرفته تا مقداری از توازن میان تیم آمریکایی در لبنان و ائتلاف حزب‌الله حفظ شود. سعودی امید دارد که تیم ۱۴ مارس شکست قابل توجهی به تیم مقاومت در لبنان وارد کند و به تبع آن حزب‌الله در محیط خود و نیز جریان آزاد ملی لبنان تضعیف شوند تا مقدمات برای گام‌های سیاسی بعدی و تعیین نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور و نیز تشکیل دولت جدید فراهم شود.

پربیننده ترین خبرها