دانشمندان عامل بزرگ ترین فاجعه آب‌وهوایی تاریخ زمین را شناسایی کردند

دانشمندان عامل بزرگ ترین فاجعه آب‌وهوایی تاریخ زمین را شناسایی کردند
شنبه 24 ارديبهشت 1401 - 12:52

 پژوهشگران براساس نتایج یک مطالعه جدید، چندین فوران عظیم آتشفشانی را در استرالیا به عنوان منشا اصلی تحولات اقلیمی گسترده زمین اعلام کرده اند که بیش از ۲۵۰ میلیون سال پیش به وقوع پیوسته است.

العالم - جهان

بنابر گزارش پایگاه علمی "بی.جی.آر" دانشمندان می گویند در نهایت دلیل اصلی بزرگ ترین فاجعه آب و هوایی جهان را کشف کرده اند. به باور دانشمندان این فاجعه نزدیک به ۲۵۲ میلیون سال پیش رخ داده است؛ زمانی که زمین در حال عبور از یک دوره پرتلاطم گرمایش سریع جهانی بود.

بسیاری از پژوهشگران پیش از این معتقد بودند یک فوران آتشفشانی در سیبری علت اصلی تحول بزرگ اقلیم زمین بوده است. اما شواهد جدید نشان می دهد آب و هوای جهان پیش از این ماجرا دستخوش تغییرات عظیم شده است. محققان براساس نتایج یک پژوهش که آن را در نشریه علمی "نیچر" هم منتشر کرده اند، چندین فوران عظیم در شرق استرالیا را در سرعت بخشیدن به روند تغییرات آب و هوایی میلیون ها سال پیش موثر دانسته اند.

محققان در گزارش خود اعلام کرده اند که فوران های عظیم آتشفشانی ۲۵۶ تا ۲۵۲ میلیون سال پیش آغازگر بزرگ ترین تغییرات اقلیمی بوده که زمین تاکنون به خود دیده است.

پژوهش ها نشان می دهد که این فوران های آتشفشانی مقادیر زیادی گاز و خاکستر را به جو زمین پرتاب کرده است (گازهای گلخانه ای همواره یکی از دلایل اصلی افزایش دمای جهانی اعلام شده است). دانشمندان سطوح گازی ناشی از این فوران ها را که به جو زمین وارد شده، از دلایل عمده فاجعه آب و هوایی جهان می دانند.

پژوهشگران همچنین اعلام کرده اند که شواهدی از فوران‌ ها و منشا آنها را می‌توان در بقایای فرسایش یافته آتشفشان‌های موجود در منطقه "نیوانگلند" در "نیو ساوت ولز" استرالیا یافت.

به گزارش ایرنا، یافته های دانشمندان با رجوع به لایه‌هایی از خاکستر آتشفشانی که در سنگ‌های رسوبی این منطقه مدفون شده‌اند، مقیاس عظیم فوران ها را در این منطقه تخمین زده اند.

محققان بر این باور هستند که آتشفشان ها در طول این چهار میلیون سال، دستکم ۱۵۰ هزار کیلومتر مکعب مواد مذاب را به سمت شمال نیو ساوت ولز پرتاب کرده اند. مقیاس این فوران ها به اندازه ای بزرگ است که پژوهشگران برای درک اندازه آن، فوران مرگبار "کوه سنت هلن" در سال ۱۹۸۰ را که یک کیلومتر مکعب مواد پرتاب کرده بود مقایسه کرده اند. حتی حجم فوران کوه وزوو در سال ۷۹ بعد از میلاد مسیح تنها حدود ۳ تا ۴ کیلومتر مربع بوده است.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها