طوفان شن عربستان سعودی را درنوردید

طوفان شن عربستان سعودی را درنوردید
سه شنبه 27 ارديبهشت 1401 - 10:53

پس از گزارش رسانه‌ها درباره وزش طوفان شن در عراق و کویت، عربستان سعودی از ورود این موج به برخی استان‌های این کشور خبر داد.

العالم - عربستان سعودی

دفاع مدنی عربستان سعودی، شامگاه دوشنبه، در بیانیه‌ای درباره وزش طوفان شن در این کشور هشدار داد.

این سازمان در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر ضمن اعلام وزش باد سطحی در این کشور، پیش‌بینی کرد که وزش طوفان شن باعث عدم دید افقی در برخی از استان‌های عربستان شود.

در این بیانیه با اشاره به مهم‌ترین شهرها و استان‌هایی که پیش‌بینی می‌شود تحت تأثیر این شرایط جوی بد قرار گیرند، از شهرهای «الزلفی»، «الغاط»، «المجمعه»، «نادق»، «رماح» و «شقراء» نام برده شده است.

رسانه‌های سعودی با اشاره به شرایط بد جوی عراق، گزارش دادند که این طوفان شن از کویت وارد مرزهای عربستان سعودی شده است.

این گزارش در حالی منتشر شده است که طوفان شن روز دوشنبه عراق را درنوردید. در پی این طوفان، ۴۰۰۰ نفر از شهروندان عراقی به دلیل مشکلات تنفسی راهی بیمارستان شدند و فرودگاه‌ها، مدارس و ادارات دولتی سراسر این کشور تعطیل شدند.

وبگاه «المانیتور» روز دوشنبه در گزارشی با اشاره به اینکه این طوفان به دلیل فرسایش خاک، خشکسالی شدید و بارندگی کم مرتبط با تغییرات آب و هوایی است، در این خصوص نوشت این هشتمین طوفان گرد و غبار از اواسط آوریل است که عراق را تحت تاثیر قرار می‌دهد. آخرین مورد در اوایل ماه جاری منجر به مرگ یک نفر و بستری شدن بیش از ۵۰۰۰ نفر دیگر به دلیل مشکلات تنفسی در بیمارستان‌های این کشور شد.

خاورمیانه همواره درگیر گرد و غبار و طوفان‌های شن بوده است؛ اما وزش طوفان در سال‌های اخیر روندی تصاعدی داشته و شدیدتر شده‌ است.

عرضه آب در عراق سال‌هاست که رو به کاهش است و عراق به عنوان یکی از پنج کشور آسیب‌پذیر جهان در برابر تغییرات اقلیمی و بیابان‌زایی طبقه‌بندی می‌شود. در ماه آوریل، یک مقام وزارت محیط زیست این کشور هشدار داده بود که عراق ممکن است طی دو دهه آینده با ۲۷۲ روز گرد و غبار در سال روبرو شود.

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها