استعفای یکی از اعضای ا‌ئتلاف دولتی رژیم صهیونیستی/ ضربه‌ای دیگر به کابینه سست تل‌آویو

استعفای یکی از اعضای ا‌ئتلاف دولتی رژیم صهیونیستی/ ضربه‌ای دیگر به کابینه سست تل‌آویو
پنج‌شنبه 29 ارديبهشت 1401 - 15:54

غیداء زعبی یکی از اعضای ائتلاف دولتی رژیم صهیونیستی از سمت خود استعفا داد.

العالم - فلسطین اشغالی

یکی از اعضای کنست، در اعتراض به قتل «شیرین ابوعاقله» خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره، از کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی خارج می‌شود.

طبق این گزارش، «غیدا ریناوی-زعبی» نماینده عضو حزب مرتز در کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی نامه‌‎ای به بنت و لاپید فرستاده و اعلام کرده است که دیگر عضو این کابینه ائتلافی نیست.

این قانونگذار پارلمان رژیم صهیونیستی همچنین اعلام کرد که منصب پیشنهادی به او برای فعالیت به عنوان سرکنسول رژیم صهیونیستی در شانگهای چین را هم نمی‌پذیرد.

در نامه او آمده است: «من وارد سیاست شدم چرا که خود را فرستاده جامعه عرب می‌دیدم که نماینده آن هستم...متاسفانه در چند ماه گذشته به دلایل تنگ نظرانه سیاسی، سران ائتلاف ترجیح دادند بعد و جنبه دست راستی خودشان را تقویت کنند. بارها و بارها سران ائتلاف ترجیح دادند در مورد مسائل کلیدی مربوط به جامعه عرب گام‌های راست‌گرایانه خشن اتخاذ کنند».

وی با اشاره به تنش‌ها بر سر اتفاقات پیرامون مسجدالاقصی، شیخ جراح، شهرک‌‌های رژیم صهیونیستی، تخریب خانه‌ها و مصادره زمین در نقب گفت: «وقتی نوبت به نیازهای جامعه،... مسکن، اشتغال و تحصیل می‌رسید، آنها بی تفاوت بودند».

روزنامه صهیونیستی «جروالم پست» با اشاره به خروج این تحول نوشت: «خروج ریناوی-زعبی (از کابینه) به مخالفان (اپوزیسیون) در پارلمان اکثریت ۶۱ نفر در برابر ۵۹ نفر می‌دهد و ممکن است باعث برگزاری انتخابات در فصل پاییز شود».

کابینه نفتالی بنت و یائیر لاپید پیشتر با استعفای «عیدیت سیلمان» عضو راست‌گرای کنست از ائتلاف کابینه رژیم صهیونیستی، در آستانه فروپاشی قرار گرفت و اکثریت خود را در کنست از دست داد.

کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی متشکل از احزاب راست‌گرا، چپ‌گرا و میانه‌رو است و پیش از استعفای سیلمان دارای اکثریتی شکننده‌ بود و از مجموع ۱۲۰ رأی در کنست، تنها ۶۱ رأی داشت که با استعفای سیلمان این میزان به ۶۰ رأی رسیده بود.

طبق قانون مصوب ۲۰۱۴ در رژیم صهیونیستی، اپوزیسیون برای این‌که بتواند نخست‌وزیر جایگزین را معرفی و کابینه کنونی را سرنگون کند، می‌بایست اکثریت یعنی ۶۱ کرسی را با خود همراه کند.

گفتنی است؛ نظامیان رژیم صهیونیستی چهارشنبه پیش، در یورش به منطقه «جنین» واقع در شمال کرانه باختری، این خبرنگار فلسطینی شبکه «الجزیره» را در حالی که جلیقه خبرنگاری به تن داشت، از فاصله ۱۰۰ تا۱۵۰ متری به شهادت رسانده و «علی السمودی» تهیه‌کننده این شبکه را زخمی کردند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها