اردوغان: اختلافات با عربستان و امارات خانوادگی بود!

اردوغان: اختلافات با عربستان و امارات خانوادگی بود!
جمعه 30 ارديبهشت 1401 - 12:03

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: اختلافات با عربستان سعودی و امارات عربی متحده، اختلافاتی خانوادگی بود که ما از آنها عبور کردیم.

العالم _ ترکیه

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه ضمن اشاره به این موضوع که آنکارا اشتراکات زیادی با عربستان سعودی و امارات عربی متحده دارد، تاکید کرد که کشورش از مرحله اختلافات با ابوظبی و ریاض عبور کرده است.

اردوغان در مراسمی به مناسبت عید ورزش و جوانان در آنکارا، مدعی شد که اختلافات ترکیه با عربستان و امارات «اختلافاتی خانوادگی» بود.

رئیس‌جمهور ترکیه ضمن اذعان به عبور از اختلافات با ریاض و ابوظبی افزود: «طرح‌هایی برای گسترش سریع روابط دوجانبه در حوزه‌های تجارت، صنعت، صنایع دفاعی، عرصه‌های فرهنگی و گردشگری ارائه دادیم و گام‌هایی در جهت اجرای آنها برخواهیم داشت».

اردوغان همچنین با اشاره به اهداف و برنامه‌های سفر اخیرش به امارات عربی متحده گفت که روابط ترکیه با عربستان سعودی نیز روند مثبت‌تری را طی می‌کند.

وی در پایان تصریح کرد که ترکیه در حوزه‌ صنایع دفاعی، با عربستان و امارات همکاری و مشارکت خواهد داشت.

این در حالی است که اردوغان چندی پیش در دیدار با «عبدالمجید تبون» رئیس‌جمهور الجزائر نیز خواهان افزایش همکاری های الجزیره-آنکارا در حوزه صنایع دفاعی شده بود.

رئیس‌جمهور ترکیه در پایان این مراسم اذعان کرد از مسیری که کشورش در قبال ریاض و ابوظبی در پیش گرفته است، اطمینان دارد و می‌داند که این روند، مشارکت‌های سیاسی-اقتصادی بسیار ارزشمندی را رقم خواهد زد.

اردوغان چند روز پیش برای شرکت در مراسم درگذشت رئیس‌امارات به این کشور سفر کرد و در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی مورد استقبال «محمد بن‌زاید آل‌نهیان» رئیس جدید دولت امارات قرار گرفت.

قبل از این نیز در سفر رسمی رئیس‌جمهور ترکیه به ابوظبی ۱۴سند همکاری بین دو کشور به امضار رسیده بود.

اردوغان همچنین پیش از آن علاوه بر سفر رسمی به عربستان در رأس هیاتی بلندپایه، تماس‌هایی با ریاض داشته و با شاه سعودی و ولی‌عهد او تلفنی گفت‌وگو کرده بود.

فارس

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها