نماینده ایران: «ابوعاقله» قربانی انفعال جامعه جهانی در برابر تروریسم رژیم صهیونیستی است

نماینده ایران: «ابوعاقله» قربانی انفعال جامعه جهانی در برابر تروریسم رژیم صهیونیستی است
چهارشنبه 4 خرداد 1401 - 10:29

سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل «شیرین ابوعاقله» را یکی دیگر از قربانیان انفعال جامعه جهانی در برابر جنایات جنگی و تروریسم مستمر رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین خواند.

العالم - ایران

«زهرا ارشادی» سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نشست «آریا فورمولای» شورای امنیت در مورد حمایت از روزنامه نگاران در مخاصمات مسلحانه شرکت و سخنرانی کرد.

وی با اشاره به شهادت خانم شیرین ابوعاقله، خبرنگار شبکه الجزیره توسط رژیم صهیونیستی، اعلام کرد که این روزها شاهد جنایت شنیع دیگری از سوی رژیم اسرائیل علیه مردم فلسطین هستیم. شیرین ابوعاقله، روزنامه‌نگار کهنه‌کار فلسطینی توسط نیروهای اشغالگر در جنین در فلسطین اشغالی با خونسردی به شهادت رسید. او صدایی شجاع برای مردمش و نماد ملی حقیقت و پایداری در برابر اشغال ظالمانه و بی‌عدالتی بود که مردم فلسطین برای مدت طولانی متحمل شده‌اند.
نماینده کشورمان در این نشست تأکید کرد: ترور شیرین ابوعاقله توسط رژیم صهیونیستی بخشی از جنگ طولانی مدت و آزار و اذیت، ارعاب و خشونت علیه روزنامه نگاران است که هدف آن سرپوش گذاشتن بر جنایات رژیم اسرائیل علیه فلسطینی‌ها است که نقض شدید قوانین و هنجارهای بین‌المللی است.

نماینده ایران خاطرنشان کرد: شیرین ابوعاقله همچنین یکی دیگر از قربانیان انفعال جامعه جهانی در برابر جنایات جنگی و تروریسم مستمر اسرائیل علیه مردم فلسطین است.

وی در ادامه افزود: ما از سازمان ملل متحد، به ویژه شورای امنیت می‌خواهیم که برای پایان دادن به تجاوزات و بی کیفری رژیم اسرائیل، تضمین حمایت از مردم فلسطین و پیگیری اقداماتی برای پاسخگویی این رژیم در قبال بیشترین جنایات بین‌المللی مرتکب شده در سراسر جهان، اقدامی فوری انجام دهد.
زهرا ارشادی در این نشست بر اهمیت حمایت از غیرنظامیان از جمله روزنامه نگاران، متخصصان رسانه و پرسنل مرتبط در حفاظت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه تأکید کرد و گفت: همه طرف‌های مخاصمات مسلحانه بایستی به طور کامل به تعهدات ذیل حقوق بین‌الملل در حفاظت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه، از جمله روزنامه نگاران پایبند باشند.
نماینده ایران در سازمان ملل اضافه کرد: متأسفانه افزایش خشونت، ارعاب، آزار و اذیت روزنامه نگاران در درگیری‌های مسلحانه در بسیاری از نقاط جهان، به ویژه حملات عمدی که نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه است، به نقطه اوج رسیده است. در این میان، مصونیت از مجازات جنایات جنگی ارتکابی علیه روزنامه نگاران در درگیری‌های مسلحانه، امنیت و حفاظت آنها را با خطر جدی مواجه کرده است. در این راستا، ما بر ضرورت تقویت اقدامات سازمان ملل در جهت حمایت از خبرنگاران و تضمین پاسخگویی در قبال جنایات ارتکابی علیه آنها در شرایط درگیری مسلحانه تأکید می‌کنیم.
سفیر کشورمان در پایان گفت: ما موضع ثابت خود را مجدداً اعلام می‌کنیم که مسائل حقوق بشر از جمله حمایت از روزنامه نگاران بر عهده مجمع عمومی و سایر ارگان‌های مرتبط سازمان ملل است و شورای امنیت تنها زمانی باید به این موضوع رسیدگی کند که مستقیماً با حفظ صلح و امنیت بین‌المللی مرتبط باشد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها