نقشه راه بایدن برای عادی‌‎‌سازی روابط عربستان و رژیم صهیونیستی

نقشه راه بایدن برای عادی‌‎‌سازی روابط عربستان و رژیم صهیونیستی
پنج‌شنبه 2 تير 1401 - 13:08

مقامات آمریکایی می گویند که ایالات متحده در حال کار روی پیش نویس "نقشه راه" برای عادی سازی روابط بین عربستان سعودی و اسرائیل است که جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن در سفر خود به تل آویو و ریاض در اواسط جولای ارائه خواهد کرد.

العالم - عربستان سعودی

روز چهارشنبه، وب‌سایت «واله» به نقل از چهار مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد که بایدن در جریان سفر به عربستان و رژیم صهیونیستی با مقامات سعودی و اسرائیلی درباره اجرای نقشه راه مربوط به عادی‌سازی گفت‌وگو خواهد کرد.

مقامات آمریکایی انتظار دارند که عربستان سعودی با "عادی سازی تدریجی" موافقت کند که در آن دولت ریاض تصمیماتی را اتخاذ کند که در خدمت منافع اسرائیل باشد.

باربارا لیف، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه، در جریان جلسه استماع کنگره گفت: «ما در پشت صحنه با برخی از کشورهای دیگر به غیر از کشورهایی که روابط خود را با اسرائیل بر اساس «توافق ابراهیم» عادی کردند، کار می کنیم»

وی افزود: «فکر می کنم در سفر رئیس جمهور به اسرائیل و عربستان سعودی که انتظار می رود بایدن در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس در جده شرکت کند، اتفاقات جالبی خواهید دید.»

باربارا لیف در مورد جزئیات این تحولات صحبت نکرده است.

تارنمای آمریکایی- صهیونیستی آکسیوس نیز روز چهارشنبه به وقت محلی در گزارشی با اشاره به سفر منطقه‌ای پیش روی جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و اهمیت آن، نوشت که بایدن می‌خواهد نشان دهد به پیشرفت روابط میان رژیم صهیونیستی و جهان عرب همانند دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ کمک می‌کند.

این رسانه آمریکایی– اسرائیلی به نقل از این منابع که آنها را معرفی نکرده است، افزود: کاخ سفید هفته گذشته جلسه ای با کارشناسان اتاق های فکر آمریکا درباره سفر بایدن به منطقه برگزار کرد و موضوع "نقشه راه برای عادی سازی" را بدون توضیح بیشتر مطرح کرد.

به گفته این منابع، کاخ سفید در این نشست گفت که توافقی قبل از سفر بایدن وجود نخواهد داشت؛ اما آنها در حال کار بر روی این نقشه راه هستند و رئیس جمهوری آمریکا در این سفر با رهبران رژیم اسرائیل و عربستان در این خصوص گفت وگو خواهد کرد.

آکسیوس به نقل از یک منبع دیگر نوشت، کاخ سفید فکر می کند که هر نقشه راه برای عادی سازی روابط اسرائیل و عربستان زمان می‌برد و یک فرآیند طولانی مدت خواهد بود. منبع دیگری گفت که این استراتژی یک رویکرد گام به گام خواهد بود.

این رسانه ادامه داد: یک مقام ارشد اسرائیلی گفت که انتظار ندارد در سفر بایدن پیشرفت بزرگی در خصوص عادی سازی روابط با عربستان سعودی حاصل شود، اما تاکید کرد که توافق در مورد عبور شرکت‌های هوایی اسرائیل از حریم هوایی عربستان برای مقاصد هند و چین بسیار نزدیک است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها