هراس رژیم صهیونیستی از آغاز دوباره مذاکرات لغو تحریم‌ها علیه ایران

هراس رژیم صهیونیستی از آغاز دوباره مذاکرات لغو تحریم‌ها علیه ایران
يکشنبه 5 تير 1401 - 00:15

همزمان با اعلام ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای از سرگیری مذاکرات به منظور لغو تحریم‌های ظالمانه، رژیم صهیونیستی نسبت به احتمال از سرگیری این مذاکرات ابراز نگرانی کرد.

العالم-ایران

کانال ۱۲ رژیم صهیونیستی شنبه شب پس از اظهارات جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره احتمال از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران اعلام کرد که این رژیم از احتمال از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران نگران است.

یک مقام امنیتی صهیونیستی که نامی از او برده نشده است، گفت: اگر توافق به شکل کنونی امضا شود، برای اسرائیل بسیار بد خواهد بود.

وی ادعا کرد: این توافق ظرف دو سال و نیم آینده منقضی می‌شود و به ایران امکان شکوفایی اقتصادی را می‌دهد که موجب پیشرفت توان نظامی این کشور در خاورمیانه می‌شود.

این در حالی است که به گزارش ایرنا، یک مقام آمریکایی که نامش بیان نشده است، روز شنبه به وقت محلی افزود: ما از جوسپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا و تلاش‌های مداوم این اتحادیه قدردانی می‌کنیم و منتظر مشورت با آن‌ها در مورد گفت‌وگوهایشان در تهران هستیم.

این مقام وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: امکان از سرگیری گفت وگوهای غیرمستقیم با ایران وجود دارد.

وی در عین حال اظهار نظر در این زمینه را منوط به خروج تیم اتحادیه اروپا از ایران برای داشتن قرائت کامل‌تر کرد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: ما آماده‌ایم تا به سرعت توافقی که برای بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام در وین مذاکره کردیم را نهایی کرده و آن را اجرا کنیم.

بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که پس از جلسه با رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران جمعه شب سوم تیر در راس هیاتی دیپلماتیک وارد تهران شد در نشست خبری مشترک با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، از موفقیت ماموریت خود برای متقاعد کردن تهران و واشنگتن در زمینه از سرگیری مذاکرات وین خبر داد و در جمع خبرنگاران افزود: قرار است پس از سفر من گفت‌وگوها ادامه یابد و تیم من به عنوان تسهیل گر خواهند بود.
وزیر امورخارجه ایران نیز با بیان اینکه گفت وگوهای مفصل و عمیق و دقیقی را در خصوص مطالبات ایران با نماینده عالی سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا داشتیم، اظهار داشت: آمادگی داریم در روزهای آینده مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین را از سر بگیریم و نفع اقتصادی ملت ایران برای دولت مهم است.

بورل که ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ خواستار تنفس در گفت‌وگوها شده بود گفت: قرار نبود که تنفس سه ماه شود. این وقفه باید شکسته شود و باید کار را تسریع کنیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه توافق وین برای کل جهان مهم است افزود: اگر توافق تاریخی ما به نتیجه برسد اهمیت آن بیش از پیش خواهد بود؛ به ایران منافع اقتصادی می‌دهد و نگرانی‌های جامعه جهانی را درباره امنیت و ثبات منطقه‌ای رفع می‌کند.

مذاکرات وین پس از ماه‌ها گفت‌وگوهای فشرده، اسفند سال گذشته به دلیل تناقض در رفتار، تعلل در تصمیم‌گیری، زیاده‌خواهی و طرح درخواست‌های جدید واشنگتن به وضعیت بن‌بست کشیده شد.

دولت دموکرات جو بایدن که مدعی رویکرد دیپلماسی در قبال ایران و تلاش برای بازگشت به برجام است، نه تنها گامی در جهت نشان دادن حسن نیت خود برنداشته که در راستای سیاست‌های شکست خورده فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ حرکت کرده و تحریم‌ها علیه ایران را افزایش داده است.

مذاکرات رفع تحریم‌ها در نتیجه گفت‌وگوهای روز شنبه میان وزیر امورخارجه ایران با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درحالی از سرگرفته خواهد شد که این آخرین شانس ایالات متحده برای برداشتن گام‌های ضروری، معتبر و اعتماد ساز در راستای رسیدن به توافق نهایی با ایران است.

جمهوری اسلامی ایران بار دیگر حداکثر شجاعت و بصیرت خود را با موافقت برای مشارکت در مذاکرات با هدف رفع تحریم‌ها و حفظ توافق هسته‌ای نشان داد. انتظار می‌رود که هیات‌های مشارکت کننده در مذاکرات طی روزهای آینده به وین بازگشته و گفت‌وگوها از سرگرفته شود.

ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها