دیپلمات روس: حذف روسیه از شورای امنیت تنها با انحلال سازمان ملل ممکن است

دیپلمات روس: حذف روسیه از شورای امنیت تنها با انحلال سازمان ملل ممکن است
شنبه 11 تير 1401 - 12:45

معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در واکنش به درخواست رئیس جمهوری اوکراین برای حذف عضویت روسیه از شورای امنیت،گفت: حذف روسیه از این شورا تنها وقتی ممکن است که کل این سازمان منحل و دوباره تاسیس شود.  

العالم ـ اروپا

بنابر گزارش خبرگزاری تاس، دیمیتری پولیانسکی در واکنش به این درخواست ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین، در گفت و گو با کانال تلویزیونی «سولوویو لایو»(Soloviev (Live با بیان اینکه این اظهارات نیاز به بررسی ندارد، گفت: «به طور طبیعی، همه مردم عادی متوجه می شوند که این سناریو تنها در صورتی امکان پذیر خواهد بود که سازمان ملل منحل شود و دوباره ایجاد شود.»

وی گفت: وظیفه کی یف این بوده که کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل را که به طور فزاینده ای از موضوع اوکراین خسته شده اند، «تحریک» کند.

پولیانسکی گفت: هم زلنسکی و هم نماینده اوکراین در سازمان ملل وقت خود را تلف می کنند و هر از گاهی ادعا می‌کنند که ما [روسیه] حقی بر این کرسی [شورای امنیت سازمان ملل] نداریم و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی (سابق) به‌ طور غیرقانونی این حق را حفظ کرده‌ایم.»

«این ادعا کاملا مزخرف است، ما درباره آن توضیح داده‌ایم و حتی مقامات سازمان ملل نیز توضیحات لازم را ارائه کرده‌اند.»

پیشتر معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد به حضور بدون مشورت قبلی زلنسکی در نشست روز سه شنبه شورای امنیت اعتراض کرده بود.

رئیس جمهوری اوکراین در سخنرانی خود از سازمان ملل خواست روسیه را به عنوان «دولت تروریستی» معرفی و آن را از شورای امنیت سازمان ملل حذف کند. روسیه در این شورا دارای عضویت دائمی و حق وتو است.

به گزارش ایرنا، رئیس‌جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه (دوم اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

وی سه روز پس از آن در روز پنجشنبه ۵ اسفند آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام‌کرد و روابط پرتنش مسکو-‌کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضع‌ داد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها