حمایت روسیه از دولت ازبکستان در برابر معترضان

حمایت روسیه از دولت ازبکستان در برابر معترضان
دوشنبه 13 تير 1401 - 20:55

وزارت خارجه روسیه با حمایت از دولت ازبکستان در مقابل شورش‌های اخیر در منطقه خودمختار قره‌قالپاق اعلام کرد: مشکلات از روش‌های قانونی و نه شورش قابل حل است .

العالم ـ اروپا

بنابر گزارش خبرگزاری تاس، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای که روز دوشنبه در واکنش به ناآرامی‌ها در ازبکستان منتشر کرد، نوشت: مسکو از اقدامات تاشکند برای عادی کردن شرایط در ازبکستان استقبال می‌کند.

بیانیه وزارت خارجه روسیه تصریح کرد: مسکو تحولات ازبکستان به عنوان یک کشور دوست و تلاش مقامات آن برای اصلاح قوانین را با دقت رصد می‌کند.

وزارت خارجه روسیه، شورش خشونت‌بار اخیر در منطقه نوکوس را که به زخمی شدن تعدادی از افراد پلیس منجر شد اقدامی قانون‌شکنانه عنوان کرد و افزود: روسیه بر حل مشکلات از روش‌های قانونی و نه شورش تاکید دارد.

به گزارش ایرنا، روزهای جمعه و شنبه گذشته، مردم منطقه خودمختار قره‌قالپاق به تغییرات در حال انجام در قانون اساسی اعتراض کردند. رئیس‌جمهوری ازبکستان در پاسخ به اعتراضات، اعلام حالت فوق‌العاده کرده و طرح اصلاح قانون اساسی برای لغو خودمختاری این منطقه را کنار گذاشت.

قره‌قالپاقستان منطقه‌ای عمدتا بیابانی در نزدیکی دریای آرال با جمعیتی کمتر از دو میلیون نفر در کشور ۳۲ میلیونی ازبکستان، دارای وضعیت خودمختاری است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها