ارزیابی هنیه از دیدارش با محمود عباس در الجزائر

ارزیابی هنیه از دیدارش با محمود عباس در الجزائر
پنج‌شنبه 16 تير 1401 - 11:25

رهبر حماس دیدار با رئیس تشکیلات خودگردان در الجزائر را مرحله‌ای جدید برای چشم‌انداز مبارزه فلسطینی خواند .

العالم - فلسطین اشغالی

العربی الجدید -- هنیه دیدار با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان در الجزائر را مرحله‌ای جدید برای چشم‌انداز مبارزه فلسطینی خواند و گفت، مردم فلسطین که امید زیادی به این رویداد دارند از آن استقبال کرده‌اند.

رهبر حماس تأکید کرد، لحظه‌ای در پاسخ مثبت به دعوت الجزائر برای انجام این اقدام در مسیر وحدت فلسطینی درنگ نکرده است.

وی در ادامه گفت: آزادسازی فلسطین جز با مقاومت و وحدت محقق نمی‌شود موضوعی که به ضرورتی ملی تبدیل شده به همین دلیل در پاسخ مثبت به دعوت عبدالمجید تبون رئیس‌جمهور الجزائر که مُصر به وحدت ملی فلسطینی است، تردید نکردیم.

رئیس دفتر سیاسی حماس این مطالب را در دیدار با «صالح قوجیل» رئیس مجلس ملی این کشور مطرح کرد.

صالح قوجیل نیز در اظهارات خود به ارزش وحدت علیه استعمارگر مانند تجربه الجزائر تأکید کرد.

وی مسأله فلسطین را مسأله‌ای مرکزی برای ملت و دولت الجزائر دانست و گفت، الجزائری‌ها بر حق ملت فلسطین در ایجاد کشور مستقل با مرکزیت قدس تأکید دارند.

قوجیل در ادامه بر تعهد الجزائر برای حمایت از آرمان فلسطین و کمک بی قید و شرط به ملت فلسطین و حفظ انسجام ملی فلسطین به منظور سلاحی فعال در مقابله با طرح‌های استعماری و شهرک‎سازی صهیونیستی تأکید کرد.

عبدالمجید تبون رئیس‌جمهور الجزائر سه‌شنبه شب هفته جاری دیداری میان اسماعیل هنیه رهبر حماس و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان در الجزائر ترتیب داد.

تلویزیون الجزائر، این دیدار را تاریخی خواند اما درباره محتوای آن خبری اعلام نکرد. بر اساس این گزارش تبون و عباس سندی را برای نامگذاری خیابانی در رام‌الله به اسم الجزائر امضا کردند.

اختلافات میان فتح و حماس از سال ۲۰۰۷ آغاز شد. به دنبال پیروزی جنبش حماس در انتخابات پارلمانی ۲۰۰۷ که توانست با کسب ۷۴ کرسی، حزب حاکم پارلمان را تشکیل دهد، جنبش فتح به ریاست محمود عباس در ابتدا نتایج انتخابات را قبول کرد ولی با بعد از مخالفت آمریکا و اروپا با نتایج انتخابا به این بهانه که حماس تروریستی است، این جنبش نیز از پذیرش نتایج سرباز زد و به همین دلیل منجر به اختلافات و شکاف سیاسی بین فتح و حماس شد و تا به امروز نیز ادامه دارد.

تسنیم

پربیننده ترین خبرها