گروسی: فاصله گرفتن ایران از تعهدات، به معنی ساخت سلاح هسته‌ای نیست

گروسی: فاصله گرفتن ایران از تعهدات، به معنی ساخت سلاح هسته‌ای نیست
جمعه 31 تير 1401 - 11:40

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اظهاراتی جدید درباره فاصله گرفتن ایران از تعهدات اتمی سخن گفت.

العالم ـ اروپا

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه درباره فاصله گرفتن جمهوری اسلامی ایران از تعهدات هسته‌ای اظهارنظر کرد و گفت: فاصله گرفتن تهران از تعهدات هسته‌ای به این معنا نیست که آن‌ها در حال ساخت سلاح هسته‌ای هستند.

گروسی در گفت‌وگو با روزنامه اسپانیایی 'ال پائیس' درعین حال اعلام کرد که برنامه هسته ای ایران با سرعت در حال پیشرفت است. وی بدون اشاره به اینکه ایران همچنان به تعهدات پادمانی پایبند است، در اظهاراتی تحریک آمیز ادعا کرد که آژانس «دید بسیار کمی» دارد.

او درباره وضعیت نیروگاه‌های اتمی اوکراین نیز خاطرنشان کرد، حفظ تعاملات با روسیه درباره وضعیت این مکان‌ها بسیار مهم است.

در مدت چند ماهی که از دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها می‌گذرد آمریکا و تروئیکای اروپایی و بازوهای رسانه‌ای آنها همواره سعی داشته‌اند اینطور القا کنند که ایران عامل حرکت آهسته گفت‌وگوهای وین است و سرعت گفت‌وگوها تابع تنها اقدامات ایران است.

به گزارش فارس، در هفته‌های آغازین شروع به کار دولت بایدن، زمانی که تصور می‌شد او بر اساس وعده‌های انتخاباتی‌اش ممکن است سریعاً آمریکا را به برجام بازگرداند مقام‌های او در موقعیت‌های مختلف از جمله در جلسات تأیید صلاحیت مجلس سنا بارها این موضع را تکرار کردند که واشنگتن با نقطه بازگشت به برجام فاصله زیادی دارد.

از آن گذشته، دولت جو بایدن در مدت ۱۹ ماهی که از ریاست‌جمهوری‌اش می‌گذرد با بحث‌هایی مانند «چه کسی اول باید به برجام برگردد» و «ضرورت مذاکره برای رسیدن به توافق قوی‌تر و طولانی‌تر» و زمان را برای ورود به برجام تلف کرد و اکنون قصد دارد با بازی مقصرنمایی، این تقصیر را گردن ایران بیندازد.

تحلیلگران همچنین می‌گویند سرعت مذاکرات وین را نمی‌توان تابع اقدامات تنها یک طرف دانست بلکه هر طرفی باید به سهم خود گامی برداشته و متقابلاً از طرف دیگر هم بخواهد که کاری انجام دهد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها