گروه‌های مقاومت فلسطین در صفی واحد؛ راهی جز مقابله با تل‌آویو نیست

گروه‌های مقاومت فلسطین در صفی واحد؛ راهی جز مقابله با تل‌آویو نیست
شنبه 15 مرداد 1401 - 10:03

روزنامه لبنانی «الاخبار» با انتشار گزارشی از صف واحد گروه‌های مقاومت فلسطین برای پاسخگویی به جدیدترین تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه خبر داد.

العالم - فلسطین اشغالی

رژیم صهیونیستی وضعیت آماده باش خود را به دلیل احتمال واکنش جنبش جهاد اسلامی به دستگیری «بسام السعدی» از رهبران این جنبش را برای مدت طولانی حفظ نکرد و در حالی که میانجیگرهای منطقه‌ای و بین‌المللی تلاش می‌کردند تا مانع بروز یک انفجار شوند، به سرعت تجاوز به نوار غزه را آغاز کرد، اقدامی که هنوز مشخص نیست که چگونه ادامه و پایان خواهد یافت.

روزنامه لبنانی «الاخبار» با انتشار گزارشی در این خصوص نوشت: «اسماعیل محمد، تحلیلگر سیاسی، معتقد است که دشمن از ابتدا برای اتفاق دیروز برنامه‌ریزی کرده بود. منطقی نیست که این رژیم با تهدید محدودی که ممکن است به صورت شلیک تعدادی راکت باشد، با این همه احتیاط و هوشیاری به غزه حمله کند، چرا که آویو کوخاوی، رئیس ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی، سه بار ظرف 24 ساعت از لشکر غزه بازدید کرد و ساعت‌ها وضعیت عملیاتی این نیروها را ارزیابی کرد و این به آن معناست که ارتش اشغالگر برای یک سناریوی تشدید تنش خود را آماده کرده بود».

این تحلیلگر معتقد است که آنچه اتفاق افتاد، شبیه پروتکل امنیتی است که پس از ترور «مازن فقها» از رهبران کتائب عزالدین القسام در سال 2017 و ترور «بهاء ابوالعطا» در سال 2019 انجام شد. تخلیه منازلب شهرک‌نشینان در شهرک‌های صهیونیست‌نشین واقع در مجاورت مرزهای نوار غزه، هشداری برای آن‌چه که قرار بود اتفاق بیفتد بود.

وی افزود: «اما احتمالا از آن‌چه می ترسیدیم، اتفاق خواهد افتاد. روزهای آینده شاهد نبردی خواهیم بود که حدود آن مشخص نیست. اگر مقاومت با واکنش محدود، یعنی در چارچوب هزینه‌ای که به اشغالگر تحمیل کند، از آن عبور کند، اشتهای دشمن برای عملیات‌های مشابه بیشتر باز می‌شود، اما اتحاد گروه‌های مقاومت و ورود کتائب القسام به خط این رویداد، صحنه را بار دیگر تنظیم خواهد کرد».

این تحلیلگر سیاسی معتقد است که هدف قرار دادن جنبش جهاد اسلامی به‌ویژه برای شکستن طرح اتحاد میدان‌ها بود و آنچه دشمن می‌خواهد بگوید این است که جهاد کرانه باختری را به حال خود رها کند و از حمایت از مقاومت در حال ظهور در این بخش از فلسطین دست بردارد. امری که از نظر جهاد اسلامی میسر نیست زیرا دکترین رزمی جهاد مبتنی بر جنگیدن و فداکاری تا آخرین نفس است.

از سوی دیگر، یک منبع آگاه در جنبش جهاد اسلامی در گفت‌وگو با الاخبار تصریح کرد که تصمیم برای پاسخگویی به ترور شهید «تیسیر الجعبری» در حالی اتخاذ شده است که «هنوز حدود آن مشخص نیست». در این میان پیوستن کتائب القسام به خط مواجهه، تعیین‌کننده است.، به ویژه که اشغالگران سعی در ترویج این امر دارند که تجاوزات آن‌ها، منحصراً جنبش جهاد اسلامی را هدف قرار می‌دهد، به این امید که جنبش حماس به این تقابل نپیوندند..

وی با بیان این‌که رایزنی‌هایی با سایر گروه‌های مقاومت در مورد ماهیت و حدود پاسخ به تجاوزهای تل‌آویو در حال انجام است، تاکید کرد که القسام در دور کنونی نیز وارد میدان خواهد شدتا اجازه تکرار سناریوی مشابه علیه دیگر رهبران مقاومت داده نشود.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها