تجدید دوستی آنکارا و تل آویو؛ رژیم صهیونیستی و ترکیه عادی‌سازی کامل روابط خود را اعلام کردند

تجدید دوستی آنکارا و تل آویو؛ رژیم صهیونیستی و ترکیه عادی‌سازی کامل روابط خود را اعلام کردند
چهارشنبه 26 مرداد 1401 - 16:18

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و رئیس‌جمهور ترکیه در گفت‌و‌گویی تلفنی رسما عادی‌سازی کامل روابط دو طرف را اعلام کردند.

العالم_اروپا

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه و «یائیر لاپید» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، امروز (چهارشنبه) تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

«اوفیر جندلمان» سخنگوی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، بعدازظهر امروز (چهارشنبه)، اعلام کرد که نخست‌وزیر این رژیم و رئیس‌جمهور ترکیه در گفت‌و‌گویی تلفنی بازگشت سفرای دو طرف را اعلام کرده‌اند.

یائیر لاپید در این باره گفت: «از سرگیری روابط با ترکیه یک دارایی مهم برای ثبات منطقه و یک مژده اقتصادی بسیار مهم براش شهروندان ماست.»

لحظاتی بعد، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه این اعلام را تأیید کرد و خبر داد که دو طرف به‌زودی نام سفرا را اعلام خواهند کرد.

منابع عبری ساعتی قبل خبر دادند که انتظار می‌رود تل‌آویو و آنکارا توافق در زمینه عادی سازی کامل روابط دیپلماتیک را به زودی اعلام کنند.

روابط بین ترکیه و رژیم صهیونیستی از ۱۲ سال قبل به دنبال حادثه برای کشتی «ماوی مرمره» دچار تنش شد. ارتش رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۰ یک ناوگان دریایی «ناوی مرمره» حامل کمک‌های بشردوستانه تحت عنوان «ناوگان آزادی» به نوارٔ غزه، حمله کرد و در نتیجه این حمله ۱۰ سرنشین کشتی به شهادت رسیدند.

شبکه «آی‌۲۴» امروز در گزارشی به سابقه بهبود روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی طی سال‌های اخیر اشاره کرد و در این باره نوشت: «گرم شدن روابط پس از آن اتفاق افتاد که یک زوج اسرائیلی به نام «موردی» و «ناتالی اوکنی» طی دسامبر گذشته در ترکیه به ظن جاسوسی دستگیر شدند. آن‌ها در نهایت به لطف تماس‌ها در بالاترین سطح سیاسی در هر دو کشور آزاد شدند.»

این رسانه صهیونیستی افزود: «کمی پس از آن (بازداشت این زوج صهیونیست) رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه ایده «گرم شدن روابط با اسرائیل» را مطرح کرد. اوایل ماه آگوست، اسرائیل دفتر اقتصادی خود را در ترکیه پس از سه سال تعطیلی، بازگشایی کرد».

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها