جوزپ بورل درباره مذاکرات وین ابراز خوشبینی کرد

جوزپ بورل درباره مذاکرات وین ابراز خوشبینی کرد
يکشنبه 6 شهريور 1401 - 13:43

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن قدردانی از نقش اتریش در مذاکرات وین اعلام کرد که درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات برای احیای برجام خوش بین است.

العالم - اروپا

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با یک روزنامه مطرح اتریشی درباره وضعیت جاری در رابطه با مذاکرات وین برای رفع تحریم‌های ایران اظهارنظر کرد.

روزنامه اتریشی «کرونن» طی مصاحبه با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نظر او را درباره مسائل کنونی که اتحادیه اروپا با آن مواجه است، جویا شد.

در بخشی از این مصاحبه، خبرنگار روزنامه اتریشی از این مقام ارشد اتحادیه اروپا پرسید: «شما همه‌گیری (ویروس کرونا) را بزرگترین چالش اتحادیه اروپا توصیف کرده‌اید. آیا بحران انرژی، (از بحران کرونا) بزرگتر است؟»

جوزپ بورل گفت: «این بزرگترین بحرانی است که اروپا تا به حال داشته است. اول بحران بدهی، بعد همه گیری، حالا انرژی. تنها راه حل این است: اتحاد».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوالی درباره وجود این یک بحران جهانی درباره دموکراسی»، علیه مواضع ترکیه، روسیه و چین اظهارنظر و به آنها اتهام زنی کرد.

او مدعی شد: «رژیم‌های استبدادی در حال افزایش است. امپراتوری‌های قدیمی در حال بازگشت هستند. روسیه خواهان بازگشت تزاریسم است، چین و ترکیه نگرش امپریالیستی دارند. در اینجا نیز راه حل تنها از طریق اتحاد (کشورهای عضو اتحادیه اروپا) حاصل می‌شود. هر کس به تنهایی زنده نمی‌ماند».

جوزپ بورل با سوال خبرنگار روزنامه اتریشی درباره وضعیت جاری در رابطه با مذاکرات وین به منظور رفع تحریم‌های ایران و احیای برجام مواجه شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «من پاسخ را از ایالات متحده دریافت کردم. اکنون بر عهده ایران است که به آنها (پاسخ آمریکایی‌ها) جواب دهد».

جوزپ بورل ادامه داد: «می‌خواهم از اتریش به خاطر نقش قوی‌ آن (در مذاکرات وین) تشکر کنم. ما به لحظه حساس رسیده‌ایم. من خوشبین هستم، این آخرین میلی متر است. این (به نتیجه رسیدن مذاکرات وین) دنیا را کمی امن‌تر می‌کند».

خبرنگار روزنامه اتریشی «کرونن» در آخرین سوال خود از بورل پرسید: «جنگ در اوکراین، بحران بر سر تایوان و سایر نقاط جهان. علاوه بر این، یک بیماری همه‌گیر، بحران در دموکراسی و بازگشت احتمالی دونالد ترامپ در سال ۲۰۲۴ به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده وجود دارد. جهان طی پنج سال آینده چگونه خواهد بود؟»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به این سوال به گفتن این جمله کوتاه بسنده کرد: «نمی‌دانم. دنیا طی پنج هفته گذشته به اندازه کافی برای من دردسر ایجاد کرده است».

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها