گفت وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی

گفت وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی
پنج‌شنبه 17 شهريور 1401 - 20:56

وزیر امور خارجه کشورمان و وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی در تماسی تلفنی، برخی موضوعات مورد اهتمام مشترک در حوزه روابط دو جانبه و نیز برخی موضوعات منطقه ای را بررسی کردند.

العالم_ایران

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اهمیت قاره آفریقا در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، بر عزم جدی دولت ایران برای توسعه روابط با این قاره به ویژه با آفریقای جنوبی تأکید کرد.

امیرعبداللهیان ضمن اشاره به مقدمات برگزاری پانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، ابراز امیدواری کرد از فرصت ها و ظرفیت های فراوان دو کشور بیش از پیش بهره برداری شود.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: از دیرباز همکاری های خوبی میان دو کشور در زمینه انرژی جریان داشته و آمادگی داریم همکاری ها در حوزه های مورد علاقه طرفین هر چه بیشتر تقویت شود.

امیرعبداللهیان همچنین از مواضع آفریقای جنوبی در قبال مسأله فلسطین و سیاست حمایتی این کشور از مردم مظلوم فلسطین قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ارتباط با جنگ اوکراین اظهار داشت: ما به تلاش های خود برای برقراری آتش بس در اوکراین ادامه می دهیم و موضع اصولی ما مخالفت با جنگ و خاتمه دادن به بحران اوکراین از طریق سیاسی است.

خانم نالدی پاندور وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی نیز در این گفتگوی تلفنی با اشاره به جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران و ظرفیت های مهم آن، ضمن قدردانی از تلاش ها برای برگزاری دور جدید کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، بر اهمیت اجرایی شدن توافقات کمیسیون مشترک تاکید کرد.

وزیر خارجه آفریقای جنوبی ضمن اشاره به نقش مهم جمهوری اسلامی ایران برای میانجی گیری در بحران اوکراین تاکید کرد: این آتش بس برای همه طرف ها و جامعه بین المللی مهم است، چون پیامدهای این جنگ، باعث بحران غذایی و انرژی در برخی از کشورها شده است و امیدواریم از طریق مذاکرات نگرانی های روسیه و اوکراین پاسخ داده شود.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد تا مذاکرات هسته ای ایران هر چه زودتر به نتیجه برسد.

خانم نالدی پاندور ضمن تاکید بر دعوت رییس جمهور کشورش از رئیس جمهور اسلامی ایران برای سفر رسمی به پرتوریا، ابراز امیدواری کرد، سفر آتی سیدابراهیم رئیسی به آفریقای جنوبی پایه گذار جهش در روابط دوجانبه باشد.

طرفین در این رایزنی تلفنی آخرین وضعیت مذاکرات وین برای لغو تحریم ها را مورد بررسی قرار دادند.

ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها