سخنگوی بورل: مذاکرات هسته‌ای از تحولات اخیر در ایران مجزاست

سخنگوی بورل: مذاکرات هسته‌ای از تحولات اخیر در ایران مجزاست
جمعه 1 مهر 1401 - 20:01

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در نشست خبری با نمایندگان رسانه‌ها تصریح کرد که از نگاه اتحادیه، مذاکرات درباره رفع تحریم‌ها از تحولات اخیر در ایران مجزاست.

العالم - اروپا

پیتر استانو که از مقر اتحادیه اروپا در بروکسل سخن می گفت افزود: ما تمایلی نداریم گفت‌وگوهایی را که جریان دارد با تحولات داخل ایران ترکیب کنیم.

وی افزود: از تحولات داخل ایران مطلع هستیم و اوضاع را زیر نظر داریم. قبلا هم موضع خود را در خصوص مرگ مهسا امینی اعلام کردیم و [...] انتظار داریم که در این زمینه تحقیقات، به‌درستی انجام شود.

سخنگوی «جوسپ بورل» با بیان اینکه اتحادیه اروپا از تصمیم ایالات متحده در خصوص وضع تحریم‌های جدید علیه ایران مطلع است تصریح کرد که واشنگتن بر اساس معیارها و قوانین داخلی این کشور اقدام می‌کند و اتحادیه اروپا نیز ارزیابی خودش را خواهد داشت.

وی در همین پیوند به رویه وضع تحریم‌ها در اتحادیه اروپا اشاره کرد که بر اساس توافق بین اعضا صورت می‌گیرد.

ایالات متحده آمریکا روز گذشته در ادامه سیاست‌های شکست خورده این کشور علیه ایران، شش مقام کشورمان از جمله پلیس امنیت اخلاقی را به اتهام آنچه آزار و خشونت علیه زنان و نقض حقوق معترضان صلح آمیز ایرانی نامید، تحریم کرد.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز با ایراد سخنانی مداخله‌جویانه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ادعا کرد که در کنار آنچه او معترضان ایرانی نامید ایستاده است.

هم زمان مقام‌های ایالات متحده در اظهارنظرهای تکراری از تلاش برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای سخن رانده و ادعای آمادگی بازگشت به توافق هسته‌ای را تکرار کردند.

جو بایدن در نطق مجمع عمومی سازمان ملل متحد مدعی شد که واشنگتن درصورت پایبندی ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای آماده بازگشت متقابل است.

این درحالیست که تجربه ماه‌ها مذاکرات در وین ثابت کرد کاخ سفید به دلیل مشکلات داخلی و فشار رژیم صهیونیستی قدرت تصمیم‌گیری برای بازگشت به توافق هسته‌ای را ندارد و از این منظر، به تاکتیک مقصرنمایی و تعیین ضرب‌الاجل‌های ساختگی علیه ایران متوسل شده است.

جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید داشت که اگر آمریکا به عنوان مقصر وضع موجود، اراده به خرج دهد و مطالبات منطقی ایران و الزامات شکل‌گیری یک توافق پایدار را بپذیرد، توافق نهایی برای از سرگیری اجرای برجام حاصل خواهد شد.

آیت الله رئیسی رئیس جمهوری ایران در همین پیوند تصریح کرده است: اگر آمریکایی‌ها به تعهدات خود عمل کرده، تحریم‌ها را بردارند و نقض پیمان نکنند، امکان توافق خوب وجود دارد.

رئیس دولت سیزدهم اظهار داشت: مذاکره کنندگان ما دیدگاه‌های خود را صریح بیان کردند، طوری که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا رسما گفت که دیدگاهی که ایرانیان مطرح کردند کاملا منطقی و قابل دفاع است.

آیت‌الله رئیسی خاطر نشان کرد: امروز توپ در زمین آمریکایی‌هاست و باید تصمیم بگیرند که درست و براساس تعهدات خود عمل کنند.

وی افزود: نظرات و شرایط جمهوری اسلامی ایران نیز رسما اعلام شده است.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها