خودنمایی نظامی ترکیه با رونمایی از نمونه جت جنگنده نسل پنجم

خودنمایی نظامی ترکیه با رونمایی از نمونه جت جنگنده نسل پنجم
شنبه 2 مهر 1401 - 19:26

صنایع دفاعی ترکیه در اقدامی تبلیغی نمونه‌ای از جنگنده نسل پنجم خود را در نمایشگاه هوایی در آفریقای جنوبی رونمایی کرد.

العالم - ترکیه

خبرگزاری «نیوز آرمنیا» روز شنبه در این زمینه گزارش داد که صنایع دفاعی ترکیه با شرکت در «نمایشگاه هوافضا و دفاع آفریقا» در آفریقای جنوبی از نمونه جنگنده نسل پنجم خود که «تی‌اف‌ایکس» نام دارد، رونمایی کرد.

به گفته رئیس شرکت هوافضای ترکیه، این جنگنده نسل پنجم ممکن است اولین پرواز خود را در سال ۲۰۲۵ انجام دهد و قرار است در سال ۲۰۲۹ این جنگنده به ارتش ترکیه تحویل داده شود.

چندی قبل وبگاه «احوال» گزارش داد که صنایع هوافضای دولتی ترکیه (TAI) فاز اول ساخت اولین جنگنده پنهانکار نسل پنجم را به پایان رسانده است. «تمل کوتیل» مدیرعامل صنایع هوافضای دولتی ترکیه با اعلام این خبر در توییتی نوشت: «هر قدمی که ما برای بقای کشورمان برمی‌داریم بسیار معنادار و ارزشمند است».

رسانه‌های ترکیه مدعی هستند که این جنگنده رادار گریز پیشرفته از حدود ۲۰۰۰۰ قطعه تشکیل شده و تولید آن تا قبل از سال ۲۰۲۳ تکمیل خواهد شد. مدیرعامل صنایع هوافضای دولتی ترکیه نیز گفته است که این جنگنده جایگزین ناوگان جنگنده‌های نسل چهارم «اف-۱۶» ساخت ایالات متحده در طول دهه آینده خواهد شد.

«اسماعیل دمیر» رئیس صنایع دفاعی ترکیه در یک برنامه تلویزیونی گفت جنگنده در حال ساخت «تی اف» یک جت نسل پنجم با ویژگی‌های مشابه «اف-۳۵» شرکت «لاکهید مارتین» است که توسط شرکت صنایع هوافضای ترکیه به عنوان پیمانکار اصلی در حال توسعه است.

دمیر با بیان اینکه علاوه بر موتور« اف-۱۱۰» یک گزینه موتور جایگزین نیز وجود دارد که از آمریکا عرضه می‌شود، خاطرنشان کرد: «امکان همکاری با رولز رویس را برای تهیه موتور داریم.»

وی گفت: «ما قبلاً در مورد این همکاری نگرانی‌هایی داشتیم، اما با جلسات برگزار شده، موارد نگرانی برطرف شد».

این جنگنده ملی قرار است سال ۲۰۲۳ از آشیانه خارج شود و اولین پرواز خود را در سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶ انجام دهد و در سال ۲۰۲۹ به فهرست نیروهای مسلح ترکیه اضافه شود.

ترکیه قبلاً بخشی از برنامه ساخت جنگنده نسل پنجم اف-۳۵ بود، اما در سال ۲۰۱۹ به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰» از روسیه از این پروژه اخراج و سفارش برای خرید این جت‌ها نیز لغو شد.

به گزارش فارس، یک نشریه آمریکایی نیز اخیرا در تحلیلی در زمینه خرید محتمل جنگنده‌های پیشرفته از سوی ترکیه نوشت، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه زمان را صرف تلاش برای بازگشت به برنامه جنگنده «اف-۳۵» نمی‌کند و با در نظر گرفتن تمام جوانب، جنگنده «سوخو-۳۵» ساخت روسیه خرید احتمالی ترکیه است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها