پنتاگون: چین همچنان به حمایت از روسیه ادامه می‌دهد

پنتاگون: چین همچنان به حمایت از روسیه ادامه می‌دهد
سه شنبه 5 مهر 1401 - 00:12

وزیر دفاع آمریکا شامگاه دوشنبه گفت که چین همچنان به حمایت از روسیه در حمله به اوکراین ادامه می‌دهد.

العالم-آمریکا

«لویدآستین» وزیر دفاع آمریکا شامگاه دوشنبه مدعی شد که چین همچنان به حمایت از روسیه در حمله غیرقابل توجیه به اوکراین ادامه می‌دهد.

وی در ادامه سخنانش گفت: «چالش چین برای نظام بین‌الملل شامل اقدامات تحریک آمیزش در تنگه تایوان و اقدامتش در اقیانوس آرام می‌شود».

این در حالی است که «وانگ یی»، وزیر امور خارجه چین در دیدار با «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در شهر نیویورک گفت: «حصول یک راه‌حل صلح‌آمیز (بر سر مساله تایوان) با جدایی‌طلبی و استقلال تایوان ناسازگار است؛ هر چه تلاشها برای دستیابی به استقلال این جزیره کمتر مهار شوند، احتمال رسیدن به یک راه‌حل صلح‌آمیز برای موضوع تایوان کمتر می‌شود.»

وانگ یی خاطر نشان کرد، در راستای محافظت از صلح و ثبات در تنگه تایوان، ضروری است با هرگونه اقدام در راستای دستیابی تایوان به استقلال مقابله و جلوی آن گرفته شود.

تایوان از سال ۱۹۴۹ تا کنون به صورت خودمختار از چین اداره شده است. پکن این جزیره را یکی از استان‌های خودش می‌داند و با هر گونه ارتباطات رسمی کشور‌های دیگر با تایپه مخالف است.

بعد از سفر تحریک آمیزی که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در اوایل ماه آگوست به تایوان داشت، وضعیت پیرامون این جزیره ملتهب شد. چین این سفر پلوسی را نشانه‌ای از حمایت از جدایی‌طلبی در تایوان دانسته و آن را محکوم کرد. چین در واکنش به این سفر دست به برپایی رزمایش‌های گسترده در اطراف تایوان زد. از آن زمان تا کنون چند کشور شامل فرانسه، لیتوانی، آمریکا و ژاپن، هیات‌هایی از برخی چهره‌ها و مقامات خود را به این جزیره اعزام کرده‌اند که این سفرها به نوبه خود تنشها در تنگه تایوان را افزایش داده‌اند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها