خبرگزاری فرانسه: انتظار می رود اوپک پلاس تولید نفت را کاهش دهد

خبرگزاری فرانسه: انتظار می رود اوپک پلاس تولید نفت را کاهش دهد
چهارشنبه 13 مهر 1401 - 10:03

خبرگزاری فرانسه نوشت:تولیدکنندگان بزرگ نفت به رهبری عربستان وروسیه قرار است امروز چهارشنبه با یکدیگر دیدار کنند، زیرا گزارش ها نشان می دهد که آنها در حال بررسی کاهش تولید نفت تا دو میلیون بشکه در روز هستند.

العالم - اروپا

خبرگزاری فرانسه در تحلیلی در این زمینه نوشت:اگراین تصمیم گرفته شود این اولین کاهش چشمگیر تولید نفت از زمان محدودیت های اعمال شده در تولید در آغاز همه گیری بیماری کووید خواهد بود.

این رسانه افزود: قیمت انرژی پس از حمله روسیه به اوکراین در اوایل سال جاری افزایش یافت و تورم را به بالاترین سطح در چند سال گذشته رساند که بر اقتصادهای سراسر جهان فشار وارد کرد. اما در ماه‌های اخیر به دلیل نگرانی از کاهش تقاضا و کاهش رشد اقتصاد جهانی، قیمت ها کاهش یافته است.

سیزده عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) به رهبری عربستان سعودی و ۱۰ متحد آنها به ریاست روسیه، اولین نشست حضوری خود را از مارس ۲۰۲۰ در مقر این گروه در وین برگزار خواهند کرد.

این ائتلاف که در مجموع اوپک پلاس نامیده می شود،در آوریل ۲۰۲۰ تولید نفت خود را تقریباً ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش داد تا کاهش شدید قیمت نفت خام ناشی از قرنطینه بیماری کووید-۱۹ را معکوس کند.

اوپک پلاس سال گذشته پس از بهبود وضعیت بازار افزایش تولید را آغاز کرد. تولید نفت امسال به سطح قبل از همه‌گیری بازگشت، اما فقط روی کاغذ، زیرا برخی از اعضا نتوانستند به تعهد خود عمل کنند.

این گروه ماه گذشته بر سر کاهش کوچک و نمادین تولید به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز از ماه اکتبر به توافق رسید که برای اولین بار در بیش از یک سال گذشته بود.

به نوشته خبرگزاری فرانسه بسیاری از وزرای نفت با آغاز ورود آنها به وین برای شرکت در نشست روز چهارشنبه، تمایلی به افشای اطلاعات در مورد کاهش احتمالی تولید نداشتند.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی، روز سه شنبه گفت که این گروه همچنان در حال بررسی داده های بازار است.

با این حال شبکه خبری بلومبرگ گزارش داده که مقامات در حال بررسی حذف حدود دو میلیون بشکه در روز از بازار از ماه نوامبر هستند که دو برابر بیشتر از پیش‌بینی‌های قبلی است.

«کریگ ارلام»، تحلیلگر سایت معاملاتی «اوآندا» در این زمینه گفت: «به نظر می رسد کاهش قابل توجهی روی میز مذاکره است، سؤال این است که آیا این کاهش به اندازه کافی بزرگ خواهد بود تا بتواند آسیب کاهش تقاضای ناشی از رکود اقتصادی قریب الوقوع را جبران کند یا خیر».

پس از افزایش بهای نفت به نزدیک ۱۴۰ دلار در هر بشکه پس از حمله روسیه به اوکراین در اواخر فوریه، قیمت نفت به زیر ۹۰ دلار کاهش یافت.

به گفته بانک «یو بی اس» کاهش دست کم ۵۰۰ هزار بشکه در روز برای جلوگیری از افت قیمت ضروری است.

کشورهای مصرف کننده بر اوپک پلاس فشار آورده اند تا شیرهای نفتی را به طور گسترده تری باز کند تا قیمت ها را پایین آورد؛ تقاضایی که توسط این گروه عمدتاً نادیده گرفته شده است.

بایدن رئیس جمهوری آمریکا در ماه ژوئیه سفری جنجالی به عربستان سعودی انجام داد تا مقامات این کشور را متقاعد کند محدودیت تولید را کاهش دهد. در این سفر بایدن با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی ملاقات کرد. این دیدار در حالی انجام شد که بایدن وعده داده بود ریاض را پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عرب در سال ۲۰۱۸ «منزوی» کند.

«ایپک اوزکاردسکایا» تحلیلگر گروه بانکداری «سوئیس کوت» (Swissquote) گفت:«هر گونه کاهشی ناخوشایند است، زیرا زمان مناسبی برای کاهش عرضه نفت برای بالا بردن قیمت ها نیست».

این تحلیلگر در آستانه نشست وین گفت: «بحران جهانی انرژی، تورم فزاینده و رکود اقتصادی فزاینده، رهبران غربی را نگران کرده است».

ناظران بازار درباره این که اوپک پلاس چه مقدار بیشتر می‌تواند تولید کند، تردید دارند، زیرا برخی از اعضای آن در حال حاضر برای رسیدن به سهمیه تولید خود تلاش می کنند

«بیارن شیلدروپ» تحلیلگر ارشد کالا در گروه تحقیقاتی «اس ای بی» پیش‌بینی کرد که با توجه به عمل نکردن برخی کشورها به سهمیه تولید خود، اجرای کاهش‌ها برای این گروه بسیار آسان خواهد بود.

ایرنا

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها