مسکو خطاب به غرب: مشکل اوکراین در میدان نبرد حل شدنی نیست

مسکو خطاب به غرب: مشکل اوکراین در میدان نبرد حل شدنی نیست
شنبه 14 آبان 1401 - 12:49

در آستانه نشست سران گروه ۲۰ در اندونزی و گمانه‌زنی‌ها از احتمال دیدار پوتین و بایدن، سفیر مسکو در واشنگتن با تاکید بر رویکرد روسیه برای پایان تنش‌ها بر سر میز مذاکره، خاطر نشان کرد: شرکای غربی اوکراین به اشتباه گمان می‌کنند مشکل در میدان نبرد حل خواهد شد.

العالم - امریکا - اروپا

بنابر گزارش آناتولی، آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در آمریکا، در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به تصمیم اخیر دولت آمریکا برای ارسال کمک‌های جدید نظامی به اوکراین گفت: این به اصطلاح شریکان اوکراین، با ادامه این سیاست‌ اشتباه گمان می‌کنند مشکل در میدان نبرد حل خواهد شد.

وی با هشدار نسبت به شرایط در حال شکل‌گیری تاکید کرد: روسیه در اوکراین با اوکراینی‌ها نمی‌جنگد بلکه با جهان غرب مبارزه می‌کند که به دنبال تضعیف روسیه با تهی کردن منابع مالی و نظامی مسکو هستند. زیرا در این صورت روسیه هرگز فرصت برابر برای مذاکره با کشورهای غربی در عرصه بین‌المللی را نخواهد داشت.

این مقام روس، حل مساله اوکراین در میدان نبرد غیرممکن دانست و افزود: امروز نباید در پی ارسال تجهیزات بیشتر به کی‌یف بود بلکه باید به دنبال یافتن راه حل از طریق مذاکره باشیم.

بر این اساس،‌وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز جمعه به وقت محلی اعلام کرده بود بسته جدید نظامی به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار به اوکراین ارسال می کند که شامل ۴۵ تانک تی ۷۲ است که قبلا در خدمت ارتش چک بوده و توسط ارتش آمریکا بازسازی شده است.

آنتونوف در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: واشنگتن هیچ‌گونه پیشنهاد صریحی درباره امکان برگزاری یک نشست میان رؤسای جمهور دو کشور پیرامون موضوع اوکراین و همچنین سایر مسائل روز دنیا مطرح نکرده است.

سفیر روسیه در واشنتگن با بیان اینکه با سیاست‌های فعلی غرب دورنمایی از بهبود روابط میان دو کشور در میان مدت وجود ندارد اضافه کرد: مسکو به دنبال احیای یک گفت‌وگوی تمام عیار است که به ابتکار واشنگتن لغو شده بود.

آنتونوف خاطرنشان کرد: روسیه بر این باور است که گفت‌وگو میان واشنگتن و مسکو نه تنها برای منافع دوکشور، بلکه برای منافع کل جامعه بین المللی، امری ضروری است.

وی، سیاست‌های فعلی دولت بایدن را در جهت حذف و انزوای روسیه از جامعه بین‌الملل دانست و ادامه داد: این غیرممکن است. بدون مشارکت روسیه بسیاری از مشکلات در سطح جهان حل نشده باقی می‌مانند. این امر درباره چین نیز صدق می‌کند.

به گزارش ایرنا، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در اوایل اکتبر (اواسط مهر ماه) به احتمال دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در چارچوب اجلاس‌های بین‌المللی متعدد در آینده اشاره کرد اما بعدتر گفته بود که قصد ندارد با پوتین در نشست آتی گروه ۲۰ دیدار کند و احتمال چنین دیداری به موضوعاتی که رییس‌جمهور روسیه برای بحث انتخاب کند بستگی خواهد داشت.

مقام‌های آمریکایی نیز اعلام کردند که تماس‌ها میان ایالات متحده و روسیه در اجلاس سران گروه ۲۰ که قرار است بین ۱۵ تا ۱۶ نوامبر در اندونزی برگزار شود، در دستور کار نیست.

همچنین آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته اعلام کرده بود که بایدن به دنبال برگزاری دیداری دوجانبه با همتای روس خود در حاشیه اجلاس سران گروه بیست نیست.

پربیننده ترین خبرها