ابراز بی‌اطلاعی پکن از سفر «شی جین پینگ» به عربستان

ابراز بی‌اطلاعی پکن از سفر «شی جین پینگ» به عربستان
سه شنبه 17 آبان 1401 - 12:21

سخنگوی وزارت خارجه چین از گزارش‌ها درباره احتمال سفر رئیس‌جمهور این کشور به عربستان سعودی ابراز بی‌اطلاعی کرد.

العالم - آسیا

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه چین امروز (سه‌شنبه) از برخی گزارش‌ها مبنی بر این که «شی جینپینگ» رئیس‌جمهور چین به زودی به عربستان سعودی سفر خواهد کرد، ابراز بی‌اطلاعی کرد.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که وزارت خارجه چین در حالی از سفر رئیس‌جمهور این کشور به عربستان ابراز بی‌اطلاعی کرده است که روز گذشته (دوشنبه)، روزنامه وال استریت ژورنال گزارش کرده بود که «شی جین‌پینگ»، رئیس جمهور چین قرار است تا پایان سال جاری میلادی عازم سفر به این کشور پادشاهی شود.

روزنامه «وال استریت ژورنال» آمریکا نوشت، منابع آگاه روز دوشنبه به این روزنامه گفتند، انتظار می‌رود سفر رسمی شی جین‌پینگ به این کشور سلطنتی ماه میلادی جاری یا بعدی صورت بگیرد.

به نوشته پایگاه اینترنتی «اویل پرایس»، چین که بزرگترین وارد کننده نفت جهان است به همراه عربستان در سالهای اخیر به تعمیق روابط خود از جمله در بخش انرژی پرداخته‌اند.

ماه میلادی گذشته، عربستان و چین مشترکا بر اهمیت عرضه باثبات نفت خام در بلندمدت به بازار تاکید کردند. بر اساس گزارش خبرگزاری «سعودی پِرِس»، «عبدالعزیز بن سلمان»، وزیر انرژی عربستان و «ژانگ جیانهوا»، مدیر اداره ملی انرژی چین بر سر ادامه همکاری دو کشور برای حفظ ثبات در بازارهای جهانی نفت خام تاکید کردند.

همچنان که چین و عربستان به دنبال تقویت روابطشان هستند، روابط آمریکا و عربستان در سطح بی‌سابقه‌ای به ویژه بعد از انتقادات شدید واشنگتن از ریاض به دلیل تصمیم کارتل نفتی اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت افت کرده است.

بعد از انتقادات شدید آمریکا از اوپک پلاس به دلیل اتخاذ تصمیم کاهش تولید نفت، چندین تولیدکننده عمده نفت جهان که عضو این کارتل نفتی هستند، از جمله خود عربستان از تصمیم این گروه دفاع و تاکید کردند، دلیل پیش این تصمیم تحلیل‌های فنی بوده و نیت سیاسی در پشت آن قرار نداشته است.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها