وزیر دارایی عربستان: آماده فروش نفت به ارزهایی غیر از دلار هستیم

وزیر دارایی عربستان: آماده فروش نفت به ارزهایی غیر از دلار هستیم
چهارشنبه 28 دی 1401 - 19:29

وزیر دارایی عربستان طی سخنانی در حاشیه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس گفت این کشور آماده فروش نفت به ارزهایی غیر از دلار است.

العالم - عربستان سعودی

بلومبرگ گزارش داد؛ محمد الجدعان، وزیر دارایی عربستان، طی سخنانی در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس گفت که این کشور آماده مذاکره برای فروش نفت به دیگر ارزها به غیر از دلار است.

در صورتی که سعودی‌ها اقدام به چنین کاری در مبادلات نفتی خود کنند و از دیگر ارزها به غیر از دلار استفاده کنند سلطه دلار در بازار جهانی نفت با خطر جدی مواجه خواهد شد.

جدعان طی مصاحبه‌ای گفت ما هیچ مشکلی برای گفت‌وگو درباره معامله به دلار، یورو یا حتی ریال سعودی نداریم. من فکر نمی‌کنم که ما هیچ گفت‌وگویی را که به بهبود تجارت در جهان منجر شود رد کنیم یا پس بزنیم.

به گزارش فارس، دهها سال است که ارزش ریال عربستان به دلار وابسته شده و در سال 1970 تاکنون این صادرات نفت عربستان بوده که از نظام معاملات نفتی به دلار و قیمت‌گذاری نفت به ارز آمریکا حمایت کرده است. طی سال‌های گذشته اما عربستان نسبت به توسعه همکاری‌های استراتژیک چین به عنوان بزرگترین واردکننده نفت جهان ابراز تمایل کرده است.

ماه گذشته چین و عربستان توافق کردند تا تجارت نفت خام خود را گسترش دهند. چین به دنبال آن است که پول نفت وارداتی از عربستان را به یوآن بپردازد.

شی‌جینگ پینگ، رئیس جمهور چین، در سفر ماه گذشته خود به ریاض تلاش کرد تا موضوع استفاده از یوآن در خرید نفت از عربستان را فعال کند.

وی همچنین از عربستان و دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس خواست تا از بورس نفت و گاز شانگهای استفاده کرده و معاملات نفتی خود را به یوآن انجام دهند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها