رئیس مجلس الجزایر: خواهان تقویت روابط با ایران هستیم

رئیس مجلس الجزایر: خواهان تقویت روابط با ایران هستیم
يکشنبه 9 بهمن 1401 - 13:02

رئیس مجلس الجزایر گفت: ما به دستاوردهای جمهوری اسلامی در حوزه‌های مختلف افتخار می کنیم و خواهان تقویت روابط میان دو ملت هستیم.

العالم - ایران

ابراهیم بوغالی روز یکشنبه در دیدار محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه هفدهمین اجلاس پارلمانی سازمان همکاری‌های اسلامی گفت:‌ ما در سطح پارلمان‌های دو کشور خواهان تحکیم روابط میان یکدیگر به خصوص در حوزه تجاری هستیم و اینکه مجلس شورای اسلامی و مجلس خلق ملی الجزایر بتوانند بیشتر با هم همکاری کنند.

وی در ادامه آرمان فلسطین را مسأله جوهری و اصلی دانست و افزود: ما در اجلاس اتحادیه عرب که در الجزایر برگزار شد توانستیم این آرمان را به جایگاه اصلی خود به عنوان مسأله اصلی جهان اسلام بازگردانیم.

رئیس مجلس الجزایر بیان کرد: الجزایر تلاش می‌کند تا کشور فلسطین بتواند به عضویت کامل در سازمان ملل دربیاید. در این بین خواسته ما از گروه‌های فلسطینی این است که با هم متحد باشند که این اتحاد باعث قدرت آنها برای ایستادگی در برابر رژیم صهیونیستی می‌شود.

بوغالی در ادامه با بیان اینکه تمامی تجاوزها علیه اسلام و قرآن سوزی اخیر نشان می‌دهد اسلام عین حق و حقیقت است، گفت: ما با چالش‌های این چنینی روبرو هستیم و این چالش‌ها این مسئولیت را برای ما و همه مسلمانان می‌آورد که با جدیت تصویر درستی از اسلام نشان دهیم، دینی که پر از محبت است و مسلمانان در آن هیچ‌گاه نگاه خصمانه به غیرمسلمانان ندارند.

وی با بیان اینکه باید سازوکارهایی برای حمایت از دین اسلام که یک دین برحق است بیاندیشیم، عنوان کرد: دشمنان تلاش دارند از ارزش‌های دین اسلام بکاهند اما موفق نمی‌شوند لذا باید رهیافتی برای حفاظت از مسلمانان داشته باشیم. مطمئن باشید تا زمانی که ایران و الجزایر برقرار هستند، آرمان فلسطین از دستور کار کشورهای اسلامی حذف نخواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور در الجزایر، گفت: مجموعه مسئولان ایران چه در مجلس و چه دولت و چه مردم ایران نگاهی مثبت و نزدیک نسبت به مردم الجزایر و مسئولان این کشور دارند.

قالیباف با بیان اینکه انقلاب دو کشور باعث قرابت بیشتر ملت‌ها نیز شد، گفت: امیدواریم گسترش روابط میان دو کشور چه در حوزه دولت و چه در حوزه پارلمان بتواند به گسترش روابط در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی، همچنین وحدت جهان اسلام و مبارزه با رژیم صهیونیستی و دفاع از مردم مظلوم فلسطین بیانجامد.

وی با ابراز امیدواری از ثمربخشی نتیجه این اجلاس، عنوان کرد: این روزها دولت‌های غربی به دنبال اسلام هراسی و مبارزه با مسلمانان بوده و با آتش زدن قرآن به همه مسلمانان توهین کردند همچنین فشارهای دولت جدید رژیم صهیونیستی به مردم فلسطین نیز افزایش یافته است البته فلسطینی‌ها نیز در این روزها درس بزرگی به آنها دادند لذا امیدواریم این کنفرانس با میزبانی شما کنفرانس مؤثری برای مقابله با طراحی‌های دشمنان باشد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه قطعا موضوع فلسطین موضوع اول جهان اسلام است، یادآور شد: ما کشورهای اسلامی باید متوجه باشیم که رژیم صهیونیستی به دنبال این است که موضوع فلسطین را از دستورکار جهان اسلام خارج کند. آنها به دنبال این هستند که وحدت میان کشورهای اسلامی را بر هم زده و ارتباط دولت‌های اسلامی با رژیم صهیونیستی را برقرار و آن را تابوشکنی کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: دولت‌ها و امت‌ اسلامی باید به گونه‌ای هزینه این کار را بالا ببرند که هیچ دولت اسلامی جرأت برقراری ارتباط با رژیم صهیونیستی را نداشته باشد.

قالیباف با قدردانی از دولت و مجلس الجزایر که در میان کشورهای عربی و اسلامی در حوزه فلسطین پیشتاز هستند، خاطرنشان کرد: امروز سوریه کشور خط مقدم جبهه مقاومت است از این رو از مواضع شما در این خصوص هم تشکر می کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی هشتم بهمن ماه به منظور شرکت در هفدهمین اجلاس پارلمانی سازمان همکاری های اسلامی عازم الجزیره پایتخت الجزایر شد و در بدو ورود مورد استقبال رسمی ابراهیم بوغالی رئیس مجلس الجزایر قرار گرفت.

پربیننده ترین خبرها