امیرعبداللهیان: ایران و کوبا در مسیر حفظ استقلال اهداف مشترک دارند

امیرعبداللهیان: ایران و کوبا در مسیر حفظ استقلال اهداف مشترک دارند
يکشنبه 16 بهمن 1401 - 09:12

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با همتای کوبایی خود گفت: «هر دو کشور در مسیر حفظ استقلال و مخالفت با یکجانبه گرایی دارای نگاه و اهداف مشترک هستند.»

العالم - ایران / سیاسی

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با برونو رودریگز وزیر امور خارجه کوبا آخرین تحولات روابط دو کشور در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان روابط ایران و کوبا را مبتنی بر پایه‌های محکم و متین تاریخی دانست.

امیرعبداللهیان افزود: در عرصه مناسبات سیاسی، روابط در عالی ترین سطح خود برقرار بوده و هر دو کشور در مسیر حفظ استقلال و مخالفت با یکجانبه گرایی دارای نگاه و اهداف مشترک هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان وقایع مداخله گرایانه خارجی در امور داخلی کوبا و ترغیب آمریکا به ایجاد اغتشاش در کوبا، در 11 جولای 2022 را مجددا محکوم کرد و افزود: آمریکا و برخی کشورهای غربی سیاست همزمان اعمال تحریم و مداخله از طریق بروز و تشویق اغتشاشات در کشورهای مستقل را دنبال می‌کنند.

برونو رودریگز وزیر امور خارجه کوبا نیز در این دیدار روابط با جمهوری اسلامی ایران را یک اولویت برای کوبا دانست و تحریم‌های یکجانبه و همچنین مداخلات خارجی در امور داخلی کشورها را محکوم کرد و مراتب قدردانی خود و دولت کوبا از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از کوبا را بیان داشت.

استمرار همکاری دو کشور در مجامع بین المللی و تبادل هیئت‌های سطوح عالی بین دو کشور از دیگر موضوعات مورد گفتگو و تبادل نظر بین وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و کوبا در این دیدار بود.

امیرعبداللهیان: نگاه به یک‌جانبه‌گرایی مسیری خاتمه یافته در صحنه تحولات جهانی است

وزیر امور خارجه در آخرین دیدار بخش پایانی سفر خود به آمریکای لاتین، شنبه شب در هاوانا با ریکاردو کابریساس روئیس، معاون نخست‌وزیر کوبا نیز دیدار و آخرین تحولات روابط دو کشور خصوصا در حوزه روابط اقتصادی را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار داد.

امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به دیدگاه مقامات عالیه جمهوری اسلامی ایران در زمینه تاکید بر روابط گسترده فی‌مابین دو کشور برای ارتقای حوزه اقتصادی مناسبات به سطح بخش سیاسی روابط، به تشریح دیدگاه کشورمان در خصوص نگاه به یکجانبه‌گرایی به عنوان مسیری خاتمه یافته در صحنه تحولات جهانی پرداخت.

ریکاردو کابریساس روئیس معاون نخست وزیر کوبا نیز در این دیدار وضعیت موجود در حوزه روابط اقتصادی دو کشور را تشریح و در زمینه راه های ارتقای مناسبات اقتصادی به بیان نقطه نظرات خود پرداخت.

پربیننده ترین خبرها